Učebnice jako čínské noviny. Americký kantor vyučoval 17 let na škole, aniž by uměl číst a psát

Každý máme nějaké tajemství, ať už větší, nebo menší. Děti například zatloukají, že nechaly několik dní svačinu v aktovce, a dospělí občas zatajují ještě daleko horší věci. Příkladem je americký učitel John Corcoran. 17 let vyučoval na střední škole a přitom neuměl číst ani psát. Se svým tajemstvím se svěřil v rozhovoru pro britskou BBC.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Corcoran trpěl poruchou centrálního sluchového zpracování. Skrývat své tajemství pro něj tedy nebylo vůbec jednoduché. Když se podíval do učebnice nebo do sešitu, tak mu písmenka jednoduše nedávala žádný smysl.

Odvolací soud potvrdil neplatnost výpovědi pro učitelku, která dohlížela na hygienu chlapců

Číst článek

„Bylo to, jako kdybyste si otevřeli čínské noviny. Přesně takové by to bylo. Vůbec jsem nerozuměl, co se tam psalo,“ vysvětloval bývalý učitel Corcoran.

John Corcoran proto vymýšlel různé strategie - při testech nutil chytřejší žáky, aby mu pomohli, a on jim za to zprostředkovával schůzky s děvčaty. Jednou se prý dokonce vloupal do kabinetu jednoho učitele, aby tam ukradl test a předem si ho nechal vyplnit.

Bláznivý nápad

Školství se řítí k přemíře testování. Maturanti by sloh psát neměli, říká senátor Růžička

Číst článek

V rozhovoru pro BBC připustil, že stát se učitelem byl bláznivý nápad. Protože se mu ale dařilo své tajemství skrývat, tak si nakonec řekl, že to zkusí. Myslel si, že učitele nikdo nebude podezřívat. Na škole byl trenérem atletiky. Vyučoval i společenské vědy a také psaní na stroji. Nikdy prý ale nerozuměl tomu, co píše. Při výuce prý jeho žáci nikdy nepsali na tabuli. Za to se prý ale často dívali na filmy a o látce mluvili.

Bývalý učitel se nakonec číst a psát naučil. O svém tajemství řekl manželce i soukromé učitelce, které mu se vším pomáhaly. Trvalo mu prý ale sedm let, než se cítil plně gramotný. Dlouho také přemýšlel, jestli o svém příběhu bude mluvit. Bál se totiž, že ho společnost odsoudí.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme