‚Oblíbená diagnóza.‘ Ukrajinec dal stotisícový úplatek za lékařskou zprávu, aby nemusel bránit vlast

Devětatřicetiletý muž z Oděsy na vojenském kontrolním stanovišti před odjezdem z Ukrajiny ukázal lékařskou zprávu dokládající poranění páteře, které ho osvobozuje od vojenské služby, píše The Guardian. „Ta nemocnice si diagnózu opravdu oblíbila, co?“ opáčil voják. „Bylo vidět, že vědí, o co jde. Ale nemohli nic dělat, tak mě pustili,“ popsal. Muž přiznal, že zaplatil úplatek 5000 dolarů, tedy 110 tisíc korun, aby se vyhnul odvodu do armády.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci pálí na ruské vojáky v Záporožské oblasti

Ukrajinští vojáci pálí na ruské vojáky v Záporožské oblasti | Zdroj: Reuters

„Věděl jsem, že bych v žádném případě nemohl sedět v zákopu, a tak jsem vzal své úspory a kontaktoval ‚fixera‘. Každý ví, kde je najít. Zaplatil jsem v hotovosti, poslali mě do nemocnice na magnetickou rezonanci páteře,“ popsal pro The Guardian muž z Oděsy, který si přál zůstat v anonymitě.

„Nemocnice mi vydala lékařskou zprávu, v níž tvrdila, že mám vážnou vadu páteře, a díky tomu jsem mohl dostat papíry, které mi umožňovaly opustit zemi. Měl jsem pocit, že v každé fázi lidé věděli, co se děje, a dostávali svůj podíl,“ nastínil. Celý proces trval dva týdny, muži se podařilo Ukrajinu opustit a nyní žije jinde v Evropě.

Předpokládá se, že od února loňského roku, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, opustily zemi nelegálně desítky tisíc Ukrajinců, přičemž mnozí z nich k tomu použili úplatek.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý pátek oznámil, že kvůli korupci budou propuštěni šéfové všech oblastních odvodových středisek. „Tento systém by měli řídit lidé, kteří přesně vědí, co je to válka a proč je cynismus a úplatkářství během války vlastizradou,“ prohlásil ve videoposelství.

Propracovaný systém v Oděse

Oděsa se ukázala jako jedno z míst s obzvláště propracovanými cestami k vyhýbání se odvodům. Tamní šéf vojenského komisariátu byl zatčen poté, co se zjistilo, že má úspory ve výši pěti milionů dolarů, tedy 110 milionů korun, a honosnou nemovitost ve Španělsku.

Z celé Ukrajiny však přicházejí zprávy o zkorumpovaných úřednících, ochotných brát úplatky od mužů, kteří se chtějí vyhnout odvodu. Proti odvodovým úředníkům je vedeno více než 100 dalších trestních řízení.

Posílají nás na jatka. Nejsme pro ně lidé, protože jsme zločinci, popisují ruští vězni bojující na Ukrajině

Číst článek

„Cynismus je všude stejný,“ řekl v pátek Zelenskyj. „Nezákonné obohacování, legalizace nezákonně získaných prostředků, nezákonné zvýhodňování, nezákonné převádění osob povinných vojenskou službou přes hranice,“ dodal.

Korupční skandál se sice dostal na titulní stránky novin, ale naznačuje ještě znepokojivější vývoj na Ukrajině. V prvních týdnech po invazi zahájené ruským prezidentem Vladimirem Putinem se statisíce Ukrajinců dobrovolně přihlásily do služby na frontě ve jménu vlastenectví, což pomohlo udržet nezávislost země a odrazit počáteční útok.

O více než rok později je však již mnoho z těchto prvních rekrutů mrtvých, zraněných nebo prostě vyčerpaných a armáda potřebuje doplnit své řady a provádět nábor mezi méně ochotnými občany.

Otcové více než tří dětí, osoby se zdravotním postižením nebo Ukrajinci pracující na strategicky důležitých místech jsou z odvodu vyňati, všichni ostatní by ale v případě povolání měli nastoupit.

Posádky mobilizačních důstojníků se pohybují po ulicích a někdy chodí od domu k domu rozdávat povolávací rozkazy. Virální videa ukazují, jak bezpečnostní složky nakládají muže do dodávek, aby je převezli do odvodových středisek.

Někteří ukrajinští muži říkají, že by se jim nelíbilo, kdyby dostali povolávací rozkaz, ale přijali by to jako realitu života ve válčící zemi. Jiní se však tomuto scénáři snaží zoufale vyhnout. Ne každý si ovšem může dovolit zaplatit úplatek 5000 dolarů.

‚Olivy přijely‘

V Oděse, stejně jako ve většině ukrajinských měst, je chatovací skupina na telegramu, v níž lidé sdílejí anonymizované údaje o tom, kde lze v daný den nalézt náborového důstojníka, neformálně nazývaného oliva kvůli barvě uniformy. Skupina má více než 30 tisíc členů. Každých pár minut se objeví nové hlášení: „Pišonivská 37, olivy přijely,“ uvádí. „Před tržnicí stojí autobus s olivami, šest oliv je uvnitř a rozdává papíry,“ stojí v dalším.

Čím jsou mladší, tím snáz vstřebají ideologii. Děti z Ukrajiny převychovávají v ruských kadetních školách

Číst článek

Jíní zkrátka zůstávají doma. Majitel továrny na východní Ukrajině uvedl, že se někteří dělníci bojí jít do práce kvůli obavám, že by je při ranní cestě zastavili představitelé náborových center.

„Potkal jsem chlapa, který mi řekl, že ho sebrali na ulici a do týdne jeho jednotka začala útočit na vesnici poblíž Bachmutu. Řekl mi Co to ku*va je – je to poprvé, co jsem vzal do ruky pušku, a po týdnu mám útočit na tuhle vesnici.‘ Dvakrát ho střelili, jednou do paže a jednou do zad,“ uvedl.

Mobilizovaní rekruti absolvují před vysláním na frontu několikatýdenní výcvik. Mnozí jsou posíláni do Británie na krátké kurzy základů frontového boje, ačkoliv se tento výcvik často jeví jako základní. Jeden muž ve Lvově, který povolávací dokumenty dostal před supermarketem ve městě, uvedl, že byl odveden, poslán do Británie na výcvik, vyslán na frontu a poté zraněn. To vše se stalo v rozmezí dvou měsíců.

„Jsou dvě kategorie lidí – jedni už jsou v armádě a druzí se bojí vyjít ven, aby nebyli odvedeni, a žádný plat je nepřinutí opustit své domovy,“ řekl majitel továrny.

Vzít zbraň a bránit vlast

Jedna mladá žena, která si jako většina ostatních přála zůstat v anonymitě, vzpomínala na událost, která se odehrála začátkem léta v jednom z kyjevských nočních klubů. Několik minut po desáté hodině večerní, kdy musí bary a kluby podle zákona v době války zavřít, do klubu vtrhli ozbrojení muži v uniformách a nařídili ženám, aby odešly. Všem mužům pak rozdali povolávací rozkazy.

Rusko útočilo řízenými střelami, které měnily směr. Obrana dle Kyjeva zlikvidovala 16 raket

Číst článek

„Můj manžel má důležitou práci pro svou firmu, takže má výjimku, ale můj kamarád, který za námi byl na návštěvě, ji neměl a byl vyděšený. Vrátil se do svého malého města a od té doby sedí doma a bojí se vyjít ven,“ popsala žena.

Mnozí z Ukrajinců sloužících od začátku války považují vyhýbání se odvodu za zradu. Politické vedení země uvedlo, že uznává, že mobilizační proces je těžký, a chce se vyhnout přílišné horlivosti při náboru, ale trvá na tom, že Ukrajina nemá jinou možnost než pokračovat v odvodech, pokud se její armáda má postavit Rusku, které od začátku války mobilizovalo statisíce mužů.

„Samozřejmě lze těžko očekávat, že se lidé budou k mobilizaci stavět pozitivně,“ přiznal v nedávném rozhovoru v Kyjevě poradce prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. „Nejprve šli ti, kteří měli vnitřní volání, kteří byli nejpatriotičtější, ale jsou tam už 17 měsíců a potřebujeme rotaci. Samozřejmě je to děsivé, může to znamenat smrt nebo invaliditu. Je 21. století, člověk dokončil univerzitu, snažil se najít si práci a teď musí vzít zbraň a bránit svou vlast. Ale prezident se snaží mluvit se společností, vysvětlit, co je v sázce,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme