Ukrajinský premiér Janukovyč odmítá výzvy opozice k rezignaci

Poražený kandidát nedělních prezidentských voleb na Ukrajině Viktor Janukovyč odmítá dobrovolně opustit křeslo premiéra. Budoucí ukrajinský prezident Viktor Juščenko mezi tím oznámil své plány na podobu nové ukrajinské vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Janukovyč | Zdroj: ČTK

Viktor Janukovyč v ostře laděném vystoupení označil snahy o své sesazení za nezákonné. "Já zásadně demisi podávat nebudu a vím, proč ono tak trvají na tom, abych svou funkci premiéra opustil. Stejně jako dříve se jim i teď třesou nohy a mají k tomu důvod. My se ještě ke slovu dostaneme," pohrozil Janukovyč.

Jeho kabinet je ale stále více oslabený. V pondělí spáchal sebevraždu ministr dopravy Hryhorij Kirpa a včera odstupující prezident Leonid Kučma odvolal z funkce vicepremiéra Andreje Klujeva, zodpovědného za klíčový ekonomický sektor na Ukrajině, kterým je ministerstvo paliv a energetiky.

Hlavní otázkou teď je, kdo se stane novým ministerským předsedou nebo předsedkyní. V rozhovoru pro televizní kanál 5 Juščenko uvedl, že v úvahu připadají čtyři jména - šéf jeho štábu Petr Porošenko, železná dáma ukrajinské opozice Julie Tymošenková, bývalý premiér Anatolij Kynach nebo šéf socialisté a koaliční partner Oleksander Moroz.

Juščenko nicméně upřesnil, jaká kritéria při výběru vhodných osob použije. "Velmi si přeji, aby premiér zároveň nebyl předsedou politické strany, aby měl důvěru koaličních partnerů a aby nebyl bezprostřední součástí soukromé podnikatelské sféry," uvedl budoucí ukrajinský prezident.

Nová vláda bude podle jeho slov vytvořena na principu poměrného zastoupení. Čtvrtinu křesel v kabinetu získá blok Julie Tymošenkové a podobně i socialisté. Viktor Juščenko také důrazně upozornil, že změny mohou nastat také na postech gubernátorů ukrajinských regionů.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme