Ukrajinský prezident slíbil propustit zadržené demonstranty

Z iniciativy bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka se v Kyjevě sešli čtyři prezidenti Ukrajiny a radili se, jak překonat hlubokou a dramatickou politickou krizi. Současný prezident Viktor Janukovyč slíbil, že propustí zadržené demonstranty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující se v Kyjevě zahřívají u ohňů v přítomnosti pořádkových jednotek | Zdroj: Reuters

Dva Viktorové, Janukovyč a Juščenko, a dva Leonidové, Kučma a Kravčuk, se sice snažili, ale jen těžko hledali společnou řeč.

Vůdce oranžové revoluce a pozdější prezident Viktor Juščenko nabádal současného prezidenta Janukovyče, aby dodržel prevropský kurz Ukrajiny:

Přehrát

00:00 / 00:00

O hledání východiska z ukrajinské politické krize mluvil přímo z Kyjeva zpravodaj Martin Dorazín

„Musíte říci jasné ano evropské integraci a také že neuvažujete o žádné jiné alternativě. Je to náš strategický národní zahraniční směr.“

Schůzka čtyř prezidentů přinesla podle publicisty Bohdana Kopčáka náznak, že možným východiskem z krize by mohla být demise vlády.

„Schůzka spíše víc nepřinesla, než přinesla. Protože na ni nedostali pozvání představitelé opozice a fakticky s opozicí do dnešního dne nikdo nejednal,“ připomněl Kopčák.

Protesty na Ukrajině: zima, sníh, barikády, řady policistů proti demonstrantům. 9. 12. 2013 | Foto: Martin Dorazín

V podvečer do Kyjeva přiletěla šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. Setká se jak s prezientem Janukovyčem, tak i s představiteli opozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj na Ukrajině komentoval publicista Bohdan Kopčák

Zítra by se měl také konat opravdový kulatý stůl za účasti opozice. K tomu dnešnímu ji totiž nepozvali.

Mezitím kurz ukrajinské měny dnes klesl na čtyřleté minimum a cena pojištění proti nesplacení ukrajinských státních dluhopisů vzrostla na maximum od roku 2009. Investoři se obávají, že země nebude kvůli politické krizi schopna splácet dluhy a bude muset devalvovat hřivnu.

Situaci V Kyjevě výrazně komplikuje počasí, ulice a náměstí pokrylo náledí. Policie hlásí bezprecedentní počet dopravních nehod, nemocnice jsou v pohotovosti.

Na náměstí Nezávislosti přesto setrvává několik tisíc lidí. K dispozici mají polní kuchyně, o zábavu se jim na improvizovaném pódiu starají místní rockové skupiny.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme