Unesení čeští novináři budou ráno v Praze

Speciální letadlo odletělo po 19. hodině z Prahy do irácké Basry pro tři české novináře, kteří byli v pátek v Iráku propuštěni na svobodu po šesti dnech zadržování. Ještě v noci trojice odletí zpátky do Prahy, kam by měli dorazit brzy ráno. Zpravodaje Radiožurnálu Víta Pohanku, České televize Michala Kubala a kameramana ČT Petra Klímu dopraví domů armádní speciál Tu-154.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

novináři po propuštění

novináři po propuštění | Foto: EPA

Co dělali poslední den v Iráku? "Dopoledne jsme strávili vyřizováním formalit," řekl náš propuštěný reportér Vít Pohanka. Při únosu totiž kromě natáčecí techniky a veškerých zavazadel přišli i o pasy a všechny doklady totožnosti. Potřebovali si také nakoupit nejnutnější oblečení. Odpoledne pak jeli na ústředí irácké koaliční správy, kde absolvovali 45minutový pohovor s bezpečnostními americkými důstojníky. "Říkali jsme jim všechno o únosu, aby se dalo do budoucnosti dalším únosům zabránit a aby věděli jak postupovat." Navečer odlétli do Basry a tam mají po několika hodinách nastoupit do českého speciálu a letět do Prahy.

Podle náměstka ministra zahraničí Petra Koláře by trojice žurnalistů měla dorazit do Prahy v neděli brzy ráno. Pracovníci českého velvyslanectví se rozhodovali o přepravě ještě dopoledne: z Bagdádu naše letadlo kvůli bezpečnostní situaci startovat nemůže, padla možnost Kuvajtu nebo jordánského Ammánu, anebo právě přes jihoiráckou Basru.

Armádní speciál nemůže v Bagdádu přistát z technických a bezpečnostních důvodů. Čechy museli nejdříve Američané nebo Britové převézt do bezpečnější Basry. Náměstek ministra zahraničí Petr Kolář řekl, že letadlo je v pohotovosti už od začátku záchranné akce. "Na palubě by měl být lékař, zdravotní sestra, psycholog. Věřím, že to nebude potřeba, ale je to lepší."

Petr Klíma , Michal Kubal a Vít Pohanka po propuštění | Foto: EPA

Na svobodu v sobotu iráčtí věznitelé propustili dva Japonce. Japonský tisk muže identifikoval jako nezávislého novináře Džunpeje Jasudu a mírového aktivistu Nobutaku Watanabeho. Další tři japonští občané - dva humanitární pracovníci a jeden fotograf - jsou volní už od čtvrtka.

Oblast západně od Bagdádu táhnoucí se za město Fallúdža je častým dějištěm útoků sunnitských ozbrojenců proti příslušníkům amerických sil a jejich spojenců. Dosud tam bylo zajato na 40 cizinců, ovšem většina z nich včetně tří českých novinářů byla propuštěna. Pohřešováni nadálezůstávají dva američtí vojáci, a jeden civilista, Palestinec, Dán, podnikatel narozený v Jordánsku a tři Italové. Jejich čtvrtého uneseného kolegu iráčtí ozbrojenci popravili a pohrozili, že stejně naloží i se zbývající trojicí, pokud Itálie nestáhne své muže z Iráku.

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme