Uruguay přijala šest vězňů z Guantánama. Budou prý ‚volnými muži‘

Uruguay přijala šestici mužů z věznice Guantánamo, kde Američané zadržují lidi podezřelé z terorismu. Jihoamerická země nabídla čtyřem Syřanům, Tunisanovi a Palestinci azyl a možnost začít nový život. Uruguayský prezident José Mujica, který o Guantánamu mluvívá jako o ostudě, slíbil vězně přijmout už v březnu, odložil však jejich příjezd až na dobu po volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak chutná věžnům z Guantánama | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Šestice vězňů už dorazila do uruguayského Montevidea a podstoupila zdravotní prohlídku.

Muže zadržely Spojené státy kvůli podezření z napojení na Al-Káidu, nikdy je však nepostavili před soud.

Uruguayský prezident uvedl, že by byl rád, aby Spojené státy výměnou propustily dva vězněné Kubánce a také portorického bojovníka za nezávislost Ocara Lópeze Riveru, který je v americkém vězení za spiknutí a další zločiny od roku 1981.

Mujica to napsal v otevřeném dopise americké vládě i svým spoluobčanům, podmínka při jednání o přijetí guantánamských vězňů to však nebyla – ostatně většina Uruguayců byla pro přijetí vězňů.

Sám Mujica byl jedním z vůdců levicové guerilly v Uruguayi a za vojenské diktatury byl ve vězení. Přijetí šestice guantánamských vězňů označuje za humanitární gesto.

Syřané, Palestinec a Tunisan by podle něj měli být v Uruguayi „volnými muži“ a budou se za nimi moci přistěhovat i jejich rodiny.

Spojené státy začaly vozit na základnu na Kubu lidi podezřelé z terorismu po 11. září 2001. Americký prezident Barack Obama Barack slíbil před šesti lety kontroverzní věznici zavřít, to se však zatím nestalo.

Součástí plánů na uzavření věznice byla i žádost USA o to, aby ostatní země zadržované lidi převzaly. Žádost zatím vyslyšelo 50 zemí. Jeden muž například putoval na konci listopadu na Slovensko.

Společná modlitba vězňů | Foto: Vít Pohanka

David Koubek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme