Uruguay přijala šest vězňů z Guantánama. Budou prý ‚volnými muži‘

Uruguay přijala šestici mužů z věznice Guantánamo, kde Američané zadržují lidi podezřelé z terorismu. Jihoamerická země nabídla čtyřem Syřanům, Tunisanovi a Palestinci azyl a možnost začít nový život. Uruguayský prezident José Mujica, který o Guantánamu mluvívá jako o ostudě, slíbil vězně přijmout už v březnu, odložil však jejich příjezd až na dobu po volbách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak chutná věžnům z Guantánama

Jak chutná věžnům z Guantánama | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Šestice vězňů už dorazila do uruguayského Montevidea a podstoupila zdravotní prohlídku.

Muže zadržely Spojené státy kvůli podezření z napojení na Al-Káidu, nikdy je však nepostavili před soud.

Uruguayský prezident uvedl, že by byl rád, aby Spojené státy výměnou propustily dva vězněné Kubánce a také portorického bojovníka za nezávislost Ocara Lópeze Riveru, který je v americkém vězení za spiknutí a další zločiny od roku 1981.

Mujica to napsal v otevřeném dopise americké vládě i svým spoluobčanům, podmínka při jednání o přijetí guantánamských vězňů to však nebyla – ostatně většina Uruguayců byla pro přijetí vězňů.

Sám Mujica byl jedním z vůdců levicové guerilly v Uruguayi a za vojenské diktatury byl ve vězení. Přijetí šestice guantánamských vězňů označuje za humanitární gesto.

Syřané, Palestinec a Tunisan by podle něj měli být v Uruguayi „volnými muži“ a budou se za nimi moci přistěhovat i jejich rodiny.

Spojené státy začaly vozit na základnu na Kubu lidi podezřelé z terorismu po 11. září 2001. Americký prezident Barack Obama Barack slíbil před šesti lety kontroverzní věznici zavřít, to se však zatím nestalo.

Součástí plánů na uzavření věznice byla i žádost USA o to, aby ostatní země zadržované lidi převzaly. Žádost zatím vyslyšelo 50 zemí. Jeden muž například putoval na konci listopadu na Slovensko.

Společná modlitba vězňů | Foto: Vít Pohanka

David Koubek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme