Americký ministr zahraničí Blinken přiletěl do Pekingu, čeká ho jednání s čínským protějškem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli přiletěl do Číny, a stal se tak prvním šéfem americké diplomacie, který asijskou mocnost za pět let navštívil. Blinkena čeká jednání s čínským ministrem zahraničí Čchin Kangem a v pondělí možná také schůzka s prezidentem Si Ťin-pchingem, uvedla agentura AP.

Peking (Aktualizováno: 8:54 18. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Antony Blinken po příletu do Číny

Americký ministr zahraničí Antony Blinken po příletu do Číny | Zdroj: Reuters

Blinken se měl do Pekingu vydat už v únoru, ale cestu tehdy zrušil kvůli eletu čínského špionážního balónu nad Spojenými státy, který výrazně narušil vzájemné vztahy. Čína tvrdila, že šlo o meteorologickou sondu. Americká vláda označila balón za součást špionážních aktivit Číny. 

Bill Gates se v Pekingu sešel s čínským prezidentem. Chce investovat 50 milionů dolarů na vývoj léků

Číst článek

Jeho nynější cesta do 1,4miliardové země, kde je jako dosud nejvýše postavený představitel Spojených států od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu, je i proto vnímaná jako pokus o snížení napětí mezi oběma mocnostmi. Zároveň od ní ale Washington neočekává žádný zásadní průlom v americko-čínských vztazích.

Tématem schůzky bude nejen roztržka kolem balónu, který nesl zařízení o velikosti menšího autobusu. Mluvit mají také o vztazích Pekingu k Rusku a jeho postoji k válce vedené Moskvou proti Ukrajině. Washington chce dát také Číně jasně najevo, že bude nadále podporovat nezávislost Taiwanu.

Washington a Peking se neshodují v celé řadě témat. Spojené státy obviňují Čínu z porušování lidských práv v Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kritizují vojenskou rozpínavost Číny v oblasti Jihočínského moře i postoj Číny k ruské agresi vůči Ukrajině, kterou Peking odmítá odsoudit. Peking opakovaně varuje USA před vměšováním do vnitřních záležitostí Číny.

Jak poznamenává agentura Reuters, Blinkenovu cestu bude pozorně sledovat i zbytek světa, protože jakákoli eskalace mezi dvojicí velmocí by mohla mít celosvětové dopady na širokou škálu oblastí od finančních trhů přes obchodní trasy až po globální dodavatelské řetězce.

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme