USA odmítají říct, zda podpoří členství Česka v Radě bezpečnosti

Americká podpora české kandidatuře na nestálého člena Rady bezpečnosti není jistá. Spojené státy odmítají sdělit, zda v polovině října při hlasování o změnách nejakčnějšího orgánu OSN podpoří Česko nebo Chorvatsko. Čeští diplomaté v New Yorku i Washingtonu přesto tvrdí, že jsme považováni spíše za favority.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Ani prezidentu Václavu Klausovi pravděpodobně příští týden v New Yorku George Bush nesdělí, zda Česko může počítat s americkým hlasem pro naše členství v Radě bezpečnosti, nebo nikoliv.

Důvodem není neochota Spojených států sdělit, jestli preferují Česko nebo Chorvatsko, ale nepsané pravidlo stálých členů Rady bezpečnosti nezveřejňovat předem své favority.

Šéf stálé české mise při OSN Martin Palouš Českému rozhlasu řekl, že v tuto chvíli máme efektivní komunikaci se všemi skupinami zemí v OSN a lze tedy vést efektivní kampaň. Jejím vyvrcholením budou příští týden dvoustranná jednání prezidenta Václava Klause během třídenních jednání v OSN.

Česko nepočítá s tím, že by bylo zvoleno do Rady bezpečnosti na léta 2008 a 2009 v prvním kole, ale v kolech dalších bychom podle Martina Palouše mohli získat potřebnou dvoutřetinovou většinu hlasů 192 členských zemí OSN.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme