Nejméně 21 lidí zemřelo při střelbě na základní škole v Texasu. Agresora policisté zabili

Při střelbě na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde je silně zastoupena hispánská komunita, zemřelo nejméně 19 dětí a dva dospělí. S odvoláním na místní úřady o tom ve středu informovala agentura AP. Agresora zabili policisté, uvedl guvernér Texasu Greg Abbott. Dva muži zákona byli podle něj během přestřelky zasaženi, ale jejich ranění nejsou vážná. Motiv činu zatím není známý.

Uvalde (USA) (Aktualizováno: 7:31 25. 5. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti byly po střelbě převezeny do komunitního centra seražanta Willie de Leona

Děti byly po střelbě převezeny do komunitního centra seražanta Willie de Leona | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Pachatel podle informací od vyšetřovatelů chodil z jedné třídy do druhé a střílel, než ho zneškodnil příslušník pohraniční stráže, který pracoval poblíž školy, a když střelba začala, vydal se tam. Podle úřadů měl na sobě útočník neprůstřelnou vestu, hlásí z USA zpravodaj Českého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba informuje o střelbě na základní škole v Texasu

Agresor, Salvador Ramos, si podle senátora státu Texas Rolanda Gutierreze po dovršení věku 18 let koupil dvě útočné pušky. Než zamířil do školy, postřelil svou babičku, uvedl dále místní politik.

Není jasné, zda výčet obětí zahrnuje i samotného střelce. Jednou z mrtvých dospělých je učitelka Eva Mirelesová. Některá média uvádí, že oba mrtví dospělí byli učitelé. Ramos na sociálních sítích dříve naznačil, že se schyluje k útoku. „Děti by si měly dát pozor,“ napsal.

Pete Arredondo, který vede oddělení místní policie, uvedl, že do dotčené základní školy chodí žáci druhé až čtvrté třídy. V amerických školách tyto ročníky obvykle tvoří děti ve věku od sedmi do deseti let. Děti byly ve škole poslední týden před letními prázdninami.

Podle reportérky lokální televize ze sítě CBS chodí rodiče do tříd identifikovat své mrtvé potomky a musí to dělat i za pomocí vzorků DNA, jak jsou těla obětí znetvořená.

Vlajky na půl žerdi

„Jako národ se musíme ptát, kdy se proboha postavíme lobby výrobců střelných zbraní? Kdy proboha uděláme to, co je třeba udělat?“ reagoval na střelbu americký prezident Joe Biden.

Jako připomínku tragédie nařídil vyvěsit vlajky do 28. května na půl žerdi až do západu slunce. „Už toho bylo dost,“ konstatovala americká viceprezidentka Kamala Harrisová a vyzvala k regulaci zbraní.

Velmi emotivní projev měl v Senátu demokrat Chris Murphy ze státu Connecticut. Právě tam před 10 lety zemřelo po střelbě na základní škole dvacet malých dětí. Vyzval republikány, aby byli vstřícní k aspoň částečnému kompromisu, co se kontroly zbraní v Americe týče.

Jeho republikánský kolega Ted Cruz z Texasu naopak uvedl, že ti, kdo okamžitě volají po větší kontrole zbraní, tak tragédii podle něj politizují. Cruz nebo třeba guvernér Texasu Greg Abbott či bývalý prezident Donald Trump se chystají o víkendu vystoupit na výroční konferenci Národní asociace držitelů zbraní, která se koná právě v Texasu, a nevypadá to, že by měla být odložena, i když zaznívají výzvy, aby pořadatelé akci zrušili.

V Senátu leží stále nedotčený sněmovnou schválený návrh zákona na zavedení univerzálních kontrol při nákupu zbraní. Na to upozornil třeba i kouč basketbalistů Golden State Steve Kerr. „Kdy už něco uděláme?“ křičel a bouchal do stolu při tiskové konferenci.

Předminulou sobotu jiný osmnáctiletý střelec bílé pleti v supermarketu v americkém městě Buffalo ve státě New York zabil deset lidí. Z celkových třinácti osob zasažených výstřely bylo 11 tmavé pleti. Biden tento čin označil za rasistické řádění a případ vnitřního terorismu.

Jan Kaliba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme