V Británii stojí před soudem další dva prominenti obžalovaní ze sexuálních deliktů

V Anglii dnes začal soud se dvěma celebritami obžalovanými ze závažných sexuálních deliktů. Diskžokej Dave Lee Travis i herec William Roache vinu kategoricky popírají. Na oba padlo podezření po vypuknutí skandálu kolem moderátora Jimmyho Savilea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dave Lee Travis | Zdroj: Reuters

Travis, který se zodpovídá londýnskému soudu, má podle obžaloby na svědomí 13 případů sexuálního obtěžování a jedno znásilnění.

„Jsem velmi zklamaný, že se policie a státní zástupce rozhodli vypracovat obžalobu. Obvinění se nezakládají na pravdě,“ zaklíná se Travis, který se těší, že u soudu očistí své jméno.

K sexuálním deliktům údajně došlo mezi lety 1976 a 2008. Obětem bylo mezi 15 až 29 lety, až na jednu výjimku prý šlo o dospělé ženy. Travis podle vyšetřovatelů nebyl součástí nechvalně proslulého pedofilního „kruhu“ kolem Jimmyho Savilea.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu v Británii Jiří Hošek

Dave Lee Travis, vlastním jménem David Patrick Griffin, byl v 70. a 80. letech minulého století jedním z nejznámějších diskžokejů. Pracoval na BBC Radio 1. Poté, co ho policie v posledních měsících dvakrát zatkla, přišel o práci v rádiu Magic FM, kde měl svoji show.

Na soud, který má podle odhadů trvat čtyři až šest týdnů, čekal na svobodě a nesměl kontaktovat své údajné oběti. Aby si mohl dovolit elitní advokáty, prodal za 1,2 milionu liber luxusní nemovitost v hrabství Buckinghamshire.

Předsedající soudce Anthony Leonard si dal mimořádnou práci s tím, aby porotci z lidu nemohli být obviněni z podjatosti. Oni sami, jejich přátelé nebo příbuzní nesmějí a ani v minulosti nesměli pracovat pro BBC a další rozhlasové stanice, kde obžalovaný působil. Nesmějí mít nic společného ani s policisty pracujícími na operaci Yewtree.

Řeší se stovky případů

Také herec William Roache se podle slov svého advokáta těší, že před nezávislou porotou prokáže svou nevinu. Jeho proces se koná v severoanglickém Prestonu. Obžaloba Roache viní z několika případů znásilnění a sexuálního obtěžování dívek ve věku 12 až 16 let. Delikty se údajně staly už v 60. letech.

William Roache je dlouholetou hvězdou soap opery Coronation Street. Od začátku trestního stíhání už se ale na obrazovce neobjevil.

Mediální humbuk, který vypukl po odhalení skandálu kolem pedofilního moderátora BBC Jimmyho Savilea, už utichl. Na řadu přicházejí trestněprávní soudní líčení i soukromé žaloby na instituce, jako je například BBC.

Zcela se také změnil přístup britské policie, která po letech nevšímavosti intenzivně řeší stovky případů. Obrátilo se na ni celkem 600 údajných obětí, 450 oznámení mělo přímou souvislost se Savilem. Ve 214 případech policie konstatovala, že byl skutečně spáchán trestný čin.

Britský herec William Roache | Foto: Reuters

Jiří Hošek, krw, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme