V Evropské unii se dnes slaví Den jazyků

Evropský den jazyků, který připadá na dnešek, připomíná jazykovou a kulturní rozmanitost Unie. V evropských institucích se dnes mluví a píše ve 23 oficiálních jazycích. Náš zpravodaj v Bruselu Pavel Novák se setkal se členy překladatelského týmu Evropské komise, kteří ovládají hned několik jazyků a jsou opravdovými polygloty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Sean Ó Riain o sobě začal nejdřív mluvit ve své mateřštině, nejmladším z oficiálních unijních jazyků - gaelštině - tedy jazyce Irů. Pak ale přešel plynuje do angličtiny, francouzštiny, němčiny a nakonec prohlásil: "Určitě nejtěžší byla pro mne polština. Ale podařilo mi se jí naučit během 5 let práce na velvyslanectví Irska ve Varšavě."

Manželku si pan Sean našel ve Vídni, je Švýcarka. Doma na děti mluví ona německy a on gaelsky. Saen Ó Riain mluví ještě i španělsky a italsky a nedělá mu problém číst texty v ruštině nebo nizozemštině.

Skutečným fenoménem mezi unijními překladateli je Ioannis Ikonomou z řecké Kréty. Kromě hlavních evropských jazyků mluví i maďarsky, turecky, arabsky a pracuje i s českými a slovenskými texty. Zná 15 jazyků. S angličtinou začal už ve 4 letech: "Pamatuji se, že jsem chtěl jen dostat se blíž k turistům, kterých bylo u nás plno. Chtěl jsem poslouchat ty úžasné zvuky, které vydávali, a porozumět jejich smyslu."

Švédka paní Margaret Faustová zná kromě nordických jazyků, angličtiny, němčiny a francouzštiny i italštinu, ruštinu, polštinu a učí se česky. Mezi 12 jazyků, kterým rozumí, patří i srbština a jidiš. Podle ní hodně pomáhá sledovat filmy v originále. Země, které vysílají filmy bez titulků, ale dabované, nebo dokonce přemluvené jedním hlasem, podle ní zabíjejí v lidech chuť se učit jazyky. Na české filmy se paní Faustová dívá samozřejmě v původním znění.

Snažíte se vylepšit vaší znalost cizích jazyků? Hlasujte v naší anketě!

Pavel Novák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme