V Itálii skončily volby ostře sledované eurozónou. Vede Bersaniho levice

Ve tři hodiny odpoledne se v Itálii uzavřely volební místnosti. Skončily volby považované politickými špičkami i médii za klíčové pro další vývoj eurozóny. Průběžné výsledky předčasných voleb v Itálii naznačují, že parlament bude rozdělen mezi levici a pravici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr italského Hnutí Pěti hvězd Beppe Grillo s manželkou Parvin Tadjikovou ve volební místnosti

Lídr italského Hnutí Pěti hvězd Beppe Grillo s manželkou Parvin Tadjikovou ve volební místnosti | Zdroj: Reuters

V dolní komoře zřejmě získá těsnou většinu levicová Demokratická strana Piera Luigiho Bersaniho, zatímco v Senátu vede pravice pod vedením Silvia Berlusoconiho.

Tento výsledek by zřejmě neumožnil sestavit stabilní vládu, což posiluje obavy o budoucnost třetí největší ekonomiky v eurozóně.

Aféramii ověnčený expremiér se v každém případě vrací do vrcholné politiky. Hlavním překvapením voleb by však podle odborníků měl být úspěch Hnutí pěti hvězd komika Beppeho Grilla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Říma se s nejnovějšími informacemi přihlásila spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi. Průběžné výsledky italských voleb komentoval zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák.

Italský senát je oproti jiným evropským zemím silnější. Pro bezproblémové vládnutí tak vítězná strana musí ovládnout horní i dolní komoru parlamentu.

Pokud Bersani nevyhraje zároveň většinu v senátu i dolní komoře, bude pro něj těžké sestavit vládu. Itálii by pak možná čekaly další volby.

Špatnou zprávou pro Bersaniho je pak i to, že ztratí podporu odstupujícího premiéra Maria Montiho, který ve volbách se svou novou stranou zřejmě úplně propadne.

Předčasné volby nebo velká koalice?

Pokud levicový blok nezíská většinu v senátu a musel by se uchýlit k nějakému jinému východisku, vysvětlila Lada Šušlíková z FSV UK.

Řešení se nabízí několik. „Buď by se levicový blok mohl pokusit sestavit menšinovou vládu s vnější podporou, ale to není úplně reálné a pravděpodobné, nebo uzavřít regulérní vládní koalici s dalším blokem,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební možnosti Italů shrnula Lada Šušlíková z FSV UK

Pokud většinu nakonec získá Berlusconi, mohla by vzniknout velká koalice spojenectvím levicového a pravicového bloku.

Taková vláda by sice měla jasnou podporu v obou komorách, vzhledem k personálním a názorovým neshodám obou táborů však nad takovým spojenectvím visí velký otazník.

Itálií zmítá nejhorší hospodářská krize od konce druhé světové války. Řada voličů tak slyší na Berlusconiho populistické sliby daňových úlev včetně zrušení či omezení nepopulární daně z nemovitosti.

Josef Kašpar z české sekce italské rozhlasové stanice RAI upozornil, že Berlusconi je sice houževnatým politikem a mistrem organizací předvolebních kampaní, do křesla premiéra však přece jen nejspíš neusedne.

Volby s napětím sleduje celá Evropa

Italové jsou k výsledkům voleb skeptičtí a v pozitivní vývoj událostí v následujících několika měsících příliš nevěří. Odhady navíc hovoří o tom, že výsledky budou velmi těsné a nemusí přinést silnou vládu.

„Moc důvěry v politiky nemám. Nepatřím k žádné straně. Snažila sem se proto zvolit nejmenší zlo,“ prohlásila jedna z italských voliček. „Jít volit je důležité, ale nevěřím, že volby přinesou to, v co doufáme. Za devět měsíců možná půjdeme volit znova,“ uvedl krátce po vhození svého hlasu další z voličů.

S napětím očekávají výsledky sčítání hlasovacích lístků nejen samotní Italové, ale také politici a finanční trhy po celé Evropě.

Italové sčítají hlasy po volbách, které pozorně sleduje celá Evropa | Foto: Reuters

Povolební politický chaos nebo vláda, která by neprosazovala další nutné ekonomické reformy, by totiž mohly znovu vyostřit hospodářskou krizi v eurozóně.

Itálie je zemí s čtvrtou největší ekonomikou v Evropě. V případě rozsáhlejších hospodářských problémů to může způsobit problém celoevropských rozměrů, připomněl zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák.

Berlusconi je podle jeho slov stálicí italské politické scény. Pro jeho charisma jsou voliči ochotni zapomenout na soudní procesy, které se s expremiérem vedou.

Italský volební systém zajišťuje díky volební prémii vítězné straně parlamentní většinu. Bez ohledu na to, kolik procent hlasů vítěz voleb dostane, získá ve sněmovně 54 procent ze 630 mandátů.

Jaromír Marek, Silvie Třeslínová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme