V polském muzeu najdete exponáty z celého Visegrádu
4 krát 40 - Společně do Evropy. To je název výstavy, kterou v pátek otevřeli v městském muzeu v Sosnowci v Polsku. Jde o projekt společné prezentace exponátů z muzeí ve 4 městech zemí Visegrádské skupiny. Českou republiku budou reprezentovat sbírky Ostravského muzea.
Výstava v Městském muzeu v Sosnowci je výsledkem několikaleté spolupráce muzeí v Ostravě, Trenčíně a maďarském Miskolci s hostitelským muzeem. O záměru pořádat společné výstavy podepsala muzea smlouvu v roce 2002 v Den Evropy 9.května. Ředitel sosnowieckého muzea Zbigniew Studencki rozšifroval, co znamená název výstavy. "4 krát 40 znamená, že každé z muzeí zapůjčilo na výstavu 40 svých nejcennějších exponátů spojených s životem regionu, který reprezentují, historií svého města a samotného muzea."
"Tato výstava bude k vidění u nás v Sosnowci do konce roku. Příští rok bude expozice instalována postupně v muzeích v Ostravě, Trenčíně a svoji pouť skončí za rok touto dobou v muzeu v Miskolci."
"Jde o první výstavu, která je plodem spolupráce těchto 4 muzeí. Chtěli jsme ji zorganizovat už dříve, ale v cestě přemisťování exponátů stály hranice a celní předpisy. Dnes, když jsme v jedné Evropě je přeprava předmětů na výstavu jednodušší a smlouvu podepsanou před 2 lety se konečně podařilo naplnit," říká ředitel muzea v Sosnowci Zbigniew Studencki.
Jeho město se na výstavě prezentuje hlavně největší polskou sbírkou moderního skla. K vidění jsou i exponáty z hornické minulosti Sosnowce: havířské uniformy a nářadí. Ostrava se představuje sbírkou přírodnin, především minerálů. Jeden z ostravských exponátů ale vedení sosnowieckého muzea zaujal. "Měli bychom se zmínit o obrazovém reliéfu, který byl vyroben k příležitosti otevření železniční tratě arcivévody Ferdinanda v roce 1838," ukázal ředitel muzea na plastický obraz v bohatě zdobeném pozlaceném rámu.
Výstava 4x40 - Společně do Evropy potrvá v muzeu v Sosnowci do konce roku.