V Rusku si lidé rozdají dárky a pak vyjdou do ulic slavit Silvestra

Rusko je o tři hodiny blíže k půlnoci než Česká republika. Silvestr nemá v Rusku charakter pouze klasické silvestrovské noci. Je to i hlavní rodinný svátek, protože předvečer nového roku je dobou, kdy se rozdávají dárky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děda Mráz a Sněhurka budou rozdávat dárky | Foto: Reuters

Rodiny se schází, k večeři se podávají tradiční pokrmy. Poté se nejbližší usadí u stromku, kterému se v Rusku říká jolka a rozdají si dárky.

Lidé se na Silvestra scházejí i na otevřených místech. Tradičně se oslavuje na Rudém náměstí, i jinde ve městě. Očekává se, že v Moskvě vyjdou do ulic přivítat příchod roku 2012 čtyři milióny lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ruských oslavách mluvila v Dopoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Rudé náměstí a kremelské věže má po půlnoci ozářit sedmiminutový ohňostroj. V novoroční noc úřady v centru města zakázaly prodej alkoholu. Zároveň vyzvaly slavící obyvatele, aby ani doma jeho spotřebu nepřeháněli.

Nový rok je začátkem celostátního desetidenního volna, během kterého se v ruské metropoli chystá řada svátečních akcí, včetně oslav pravoslavných Vánoc.

Zajímavostí je, že někteří lidé si počkají na dárky až právě na pravoslavné Vánoce, které přicházejí 7. ledna. Dnes večer ale rozhodně nebude chybět kaviár a šampaňské. Bez nich si žádný Rus oslavy nového roku nedovede představit.

Letošním oslavám se ale zřejmě vyhne mrazivé počasí. „Letos teploty nejsou překvapivě dramatické, nejsou tak studené. Čeká se na sníh. Byla tu i obleva, ale pochopitelně zima tu je a na nějaké dlouhé ponocování na ulici to není. I když někteří se snaží pobít teploty s pomocí šampaňského. Některým se to i daří,“ přidává své postřehy Lenka Kabrhelová.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme