V Rusku už nebude pivo potravinou, ale alkoholem

„Pivo je tekutý chléb" Uším českých pivařů tahle fráze určitě není cizí. V Rusku se jí až doteď ale řídil dokonce i zákon, podle kterého pivo patřilo mezi potraviny. Teď se ovšem pravidla mění. Zlatavý mok se jedním podpisem prezidenta Dmitrije Medvěděva ocitnul tam, kde by ho mnozí už dávno čekali: na seznamu alkoholických nápojů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo, ilustrační obrázek

Pivo, ilustrační obrázek | Foto: Stefan Gustafsson

Ruskou pijíckou kulturu čekají změny. V rámci tažení proti závislosti národa na alkoholu prezident Medvěděv podepsal nový zákon, který stvrzuje to, o čem mnozí nikdy neměli pochyb: pivo patří mezi alkoholické nápoje.

Až dosud se pitivo obsahující méně než 10 procent alkoholu technicky považovalo za potraviny a k dostání bylo tím pádem 24 hodin denně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhleová popisuje pro Radiožurnál právní změny v Rusku

Nyní ale pro zlatý mok budou platit stejná pravidla jako pro destiláty a další silnější nápoje, která omezují prodej v pouličních stáncích i reklamu.

Pivo, za sovětských dob ne příliš oblíbené, bylo dlouhou dobu v Rusku považováno za v podstatě neškodnou alternativu vodky.

Obrázek, který měl národu pomoci odpoutat se od pití tvrdého alkoholu, ale v posledních letech dostal trhliny. Spotřeba piva v poslední dekádě raketově vystřelila vzhůru o 40 procent. Ve všech ruských městech je možné prakticky v kteroukoli denní či noční hodinu narazit na často opilé skupinky obléhající kiosky s lahvovým pivem.

Už loni ruská vláda ztrojnásobila daň za pivo, nový zákon přidává nyní další omezení: zakazuje prodej veškerého alkoholu v dopravních prostředcích, na stanicích a letištích, zakazuje i reklamu v televizi, rozhlase a na billboardech. Razantně omezí také čas, kdy pivo bude v obchodech k dostání.

Zákon odsouhlasil ruský parlament po dlouhé debatě. Dvacetičtyřhodinové pivní dýchánky si milovníci zlatého moku ale budou ještě moci nějaký čas užít. Od podpisu zákona do dne, kdy fakticky začne platit, zbývá ještě 18 měsíců.

Lenka Kabrhelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme