Zemřel Valéry Giscard d'Estaing. Bývalému francouzskému prezidentovi bylo 94 let

Ve věku 94 let zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing, informovala agentura AFP. Úřad hlavy státu vykonával v letech 1974 až 1981.

Paříž (Aktualizováno: 23:51 2. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. | Zdroj: Reuters

Giscard d'Estaing byl v září převezen na jednotku intenzivní péče pařížské nemocnice poté, co si stěžoval na dýchací potíže. Znovu hospitalizován musel být v polovině listopadu v západofrancouzském městě Tours.

Podle AFP Giscard d'Estaing zemřel „obklopen svou rodinou“. Jako první o úmrtí informovalo rádio Europe 1.

Giscard d'Estaing byl známý svojí snahou o liberalizaci francouzské společnosti, připomíná agentura Reuters. Za jeho působení v úřadu například došlo k povolení potratů a rozvodů.

Giscard d'Estaing patřil k architektům evropské integrace, kterou podporoval v době, kdy byl v čele Francie, i později, když v letech 2002 až 2003 předsedal Konventu EU, neboli shromáždění, které z velké části připravilo návrh evropské ústavy. 

O evropskou integraci se zasadil společně s tehdejším německým kancléřem Helmutem Schimdtem. Ve snaze o znovuzvolení ale prohrál se socialistou Francoisem Mitterandem.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme