Ve Francii zemřel chlapec, před školou ho zbili maskovaní lidé. ‚Nemůžeme přihlížet,‘ řekl Macron

V pařížské nemocnici v pátek odpoledne zemřel 15letý hoch, kterého ve čtvrtek krátce po vyučování nedaleko školy ve městě Viry-Châtillon napadla skupinka maskovaných lidí a surově ho zbila. Zraněného chlapce v uličce našel náhodný kolemjdoucí. V souvislosti s vyšetřováním byl zadržen a umístěn do vazby 17letý mladík, informovala prokuratura v Évry.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání zástupců nově vznikajícího sdružení Bezpečný Jablonec, radnice, státní a městské policie a dalších úřadů je naplánované na konec června (ilustrační foto)

Setkání zástupců nově vznikajícího sdružení Bezpečný Jablonec, radnice, státní a městské policie a dalších úřadů je naplánované na konec června (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Násilnost činu Francii šokovala, úřady ho vyšetřují jako vraždu, píší média. Prezident Emmanuel Macron slíbil nové programy na pomoc se zvládáním rostoucí agresivity dětí.

Čínou otřásá vražda školáka. Oživuje problémy ‚ztracené generace‘ dětí, které pro práci opustili rodiče

Číst článek

Chlapce ve čtvrtek zdravotníci oživovali, v noci podstoupil operaci a v pátek krátce po poledni zemřel, cituje stanice BFM TV z vyjádření prokuratury, která nařídila pitvu. Poté, co napadený zemřel, kriminalisté přehodnotili kvalifikaci činu z pokusu o vraždu na vraždu, mají také podezření na „skupinové násilí.“

Později místní prokuratura informovala o zadržení 17letého mladíka. „V rámci vyšetřování vraždy 15letého adolescenta byl vpodvečer zadržen 17letý mladistvý a umístěn do policejní cely,“ uvedl prokurátor Grégoire Dulin.

„Nemůžeme přehlížet to, co se děje. Žijeme ve společnosti, která je stále násilnější. Násilí stále více bez zábran pozorujeme i u dospívajících a někdy u stále mladších dospívajících,“ uvedl Macron při návštěvě školy v devátém pařížském obvodu.

Viry-Châtillon je město s 30 000 obyvateli jižně od Paříže. Spolužáci zemřelého agentuře AFP řekli, že to byl „bezproblémový usměvavý kluk, který se všemi dobře vycházel“. Obávají se, aby se útočníci do okolí školy nevrátili a nenapadli další děti.

Londýnská policie potřebuje reformu. Případ zavraždění ženy příslušníkem sboru dokazuje selhání

Číst článek

„Tři nebo čtyři osoby ho napadly na schodišti, zasypaly ho ranami, zmasakrovaly ho. Šokovala mě zejména násilnost činu. Ti útočníci jsou zvířata,“ uvedl starosta Viry-Châtillon Jean-Marie Vilain ve vysílání stanice BFM TV. Matka oběti je podle starosty ve velmi špatném psychickém stavu.

Jasný není motiv činu, podle kriminalistů nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o střet znepřátelených gangů. Podle starosty by mohla více informací přinést analýza kamerových záznamů městské policie.

Čtvrteční incident je dalším z řady násilných činů mezi mládeží, k nimž dochází po celé Francii. Tento týden skončila v kómatu 13letá dívka, kterou napadli před školou v Montpellieru na jihu země. Vážně zraněná dívka se zotavuje a z kómatu se již probrala. Tři zadržení se k činu přiznali, jeden patnáctiletý zůstává ve vazbě a je vyšetřován pro podezření z pokusu o vraždu.

Macron řekl, že stát nesmí podobné agresivní činy tolerovat, ale ani je pouze trestat. Část odpovědnosti podle prezidenta musí přijmout rodiny problémových dětí, ale také státní správa nebo soudy.

Řešením, které vláda navrhuje, je větší podpora rodin zvládajících agresivní děti, důslednější prevence a zřízení nových zařízení pro mládež, která by agresivním dětem pomáhala, řekl Macron.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme