Ve Fukušimě dál odčerpávají radioaktivní vodu

V japonské jaderné elektrárně Fukušima stále odčerpávají silně zamořenou vodu z druhého reaktoru. Její odstranění je nezbytné k obnovení chladicích systémů a stabilizaci situace v elektrárně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima vypouští radioaktivní vodu přímo do oceánu

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima vypouští radioaktivní vodu přímo do oceánu | Zdroj: Reuters

Ve druhém reaktoru, ze kterého po explozi 15. března uniklo nejvíce radioaktivních látek, je na 20 tisíc tun vysoce kontaminované vody. Pracovníci elektrárny ji přečerpávají do jímky druhého bloku, kterou v předchozích dnech uvolnili vypouštěním slabě radioaktivní vody do Tichého oceánu.

Některé země, včetně Číny a Jižní Koreje, kvůli tomu Japonsko kritizovaly. Podle Tokia ale nebyla jiná možnost, protože ve třech poškozených reaktorech je 60 tisíc tun silně zamořené vody, kterou nebylo kde uskladnit a bez jejího odčerpání není možné obnovit chladicí systémy, vyřazené vlnou cunami z provozu.

Závažnost havárie ve Fukušimě 1 dosáhla podle Tokia nejvyššího sedmého stupně. Ve městě Sendai, poničeném přírodní katastrofou, dnes také bylo poprvé od 11. března částečně zprovozněno tamní letiště, které představuje vstupní bránu do postižené oblasti.

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme