Ve Volgogradu chystají odhalit čtyřmetrovou sochu Stalina

Čtyřmetrový Stalin bude slavit šedesáté výročí konce druhé světové války. Radnice ve Volgogradu totiž odsouhlasila, že v centru města bude stát sousoší Velká trojka, zobrazující Roosevelta, Churchilla a Stalina na Jaltské konferenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. V. Stalin

Velká trojka se Stalinem bude umístěna hned vedle budovy muzea bitvy o Stalingrad. Odbor architektury místní radnice také odsouhlasil, že sousoší v přepočtu za dva miliony korun bude odhaleno přesně 9. května, tedy na den vítězství.

Rozhodnutí o Stalinově pomníku, který měl stát původně v Moskvě, pobouřilo některé významné osobnosti ruské kultury a ochránce lidských práv. V otevřeném dopise prezidentu Vladimiru Putinovi. žádají, aby ve Volgogradu ani jiných městech nestál žádný Stalinův pomník.

Jako důvod uvádějí miliony mrtvých Rusů kvůli Stalinově teroru a čistkám. Jak v dopise upozorňují, Stalin se nesmí v Rusku objevit ani mramorový, ano bronzový. Zasadit ho do kompozice s Churchillem a Roosweltem je podle nich jen vychytralá záminka.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme