Velká Británie velkolepě oslavila diamantové jubileum královny

Velká Británie se v letošním roce hřála skoro v lesku své někdejší slávy. Mohly za to dvě události, které přitáhly celoplanetární pozornost. Londýn se úspěšně zhostil role pořadatele olympijských her i paralympiády. Britové předtím dosti velkolepě a přitom vkusně oslavili 60 let od chvíle, co jim začala vládnout žena - královna Alžběta II.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II.

Britská královna Alžběta II. | Zdroj: ČTK

Provolávání slávy u Buckinghamského paláce během koncertu pod otevřeným nebem bylo jen jedním z mnoha projevů úcty a respektu, který Britové spontánně vyjadřovali své panovnici.

„Královna pro tuhle zemi odvedla velmi dobrou práci a my jsme vděční zato, že ona i my jsme součástí Británie,“ shrnula pocity většiny obyvatel důchodkyně z londýnské čtvrti Wembley.

„Jsem tu proto, abych vyjádřil obrovský dík královně a všem Britům, kteří mi pomohli. Nedali mi jen možnost pracovat, ale dali mi tady v Londýně hlavně novou šanci pro život. V Iráku jsem přišel o mnoho bratranců i dalších členů rodiny,“ řekl v londýnské čtvrti Brixton uprchlík Imád Altaj, v civilu malíř známý po celém Blízkém východě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na diamantové jubileum britské královny Alžběty II. zavzpomínal zpravodaj Jiří Hošek

Seděli jsme vedle sebe na tzv. Big Lunchi, velkém sousedském obědě, který Britové pořádají při zvláštních příležitostech.

Euforie monarchistů vyprovokovala během letošního roku k několika akcím taky britské republikány. Ti už nejsou tak docela neškodní, ale rozbití tradičního modelu jsou pořád na míle daleko.

„Osobně proti královně nic nemáme; náš odpor se týká instituce, tedy monarchie. Sama Alžběta II. byla po většinu ze 60 let na trůnu neškodná a nenápadná,“ rýpnul si Peter Tatchell, politický aktivista, rodilý Australan a současně profesionální provokatér.

Potomek na cestě

Tomu kromě mnoha jiných věcí vadí opulentní zázemí královské rodiny a nevidí důvod, proč by Britové nemohli mít přímo voleného prezidenta plnícího ceremoniální roli.

„Byl bych první, kdo přivítá, pokud se královna o zvolení do prezidentské funkce bude ucházet. Kdyby vyhrála, což je docela dobře možné, tak výsledek hlasování samozřejmě uznám,“ dává republikánský předák dohromady další věty, za které by dříve poddané Jejího Veličenstva čekal popravčí špalek.

Vévodkyně z Cambridge Kate | Foto: ČTK/AP, Nicolas Asfouri

Letos ale poddané čekaly pouliční oslavy, gardenparty, plavba tisícovky lodí po Temži nebo různé vojenské přehlídky a show.

Na závěr roku navíc ještě jedna potěšující novinka z královské rodiny. Princ William s vévodkyní Kate čekají prvního potomka.

„Je to absolutně skvělá zpráva, jsem nadšený za ně za oba. Jsem si jistý, že z vévody a vévodkyně budou naprosto skvělí rodiče. Jsem přesvědčený, že tuhle novinu bude slavit každý v téhle zemi,“ přidal se k vlně nadšení ministerský předseda David Cameron.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ 2012

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme