Venezuelským prezidentem bude dál Maduro. ‚Byla to urážka demokracie,‘ reagují na volby USA

Venezuelským prezidentem bude i dál Nicolás Maduro. Ve volbách pořádaných uprostřed vleklé hospodářské krize přesvědčivě vyhrál. Jeho vítězství je ale přesto v mnoha ohledech problematické.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se svými příznivci po oznámení výsledků prezidentských voleb

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se svými příznivci po oznámení výsledků prezidentských voleb | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters, Český rozhlas

Ještě nejsou spočítány úplně všechny hlasy, po sečtení asi 90 procent z nich podle volební komise Nicolás Maduro získal skoro 68 procent hlasů, čili je jasným vítězem.

Venezuela volí prezidenta, favoritem je Maduro. Opozice organizuje stovky demonstrací

Číst článek

Jeho hlavní vyzyvatel, bývalý guvernér státu Lara Henri Falcón má jen 21 procent. Účast byla na Venezuelu mimořádně nízká, jen asi 46 procent. V minulých volbách v roce 2013 to přitom bylo 80 procent.

Volební účast byla nízká kvůli opozičnímu bojkotu. Opozice k němu přistoupila proto, že jejím nejznámějším předákům venezuelské úřady ovládané Madurovými stoupenci pod různými administrativními záminkami neumožnili ve volbách kandidovat.

Hlavní opoziční strany proto už předem oznámily, že volby jsou nelegitimní, a vyzývaly Venezuelany, aby hlasovat nechodili. A podle volební účasti to vypadá, že řada z nich tuhle výzvu vyslyšela.

Velké vítězství

I přes bojkot voleb ze strany opozice nebyl Maduro jediný kandidát. V těchto volbách se tak jasně ukázala nejednotnost venezuelské opozice. Do volebního klání proti Madurovi nakonec vstoupili čtyři kandidáti, z nichž nejvýraznější byl právě bývalý guverér Henri Falcón, který skončil druhý.

Zrušte prezidentské volby, vyzvaly Venezuelu USA, Brazílie, Argentina, Kanada a další

Číst článek

Falcón argumentoval tím, že opozice musí ve volbách mít svého zástupce, protože bojkotem jen uvolní cestu Madurovi.

Hlavní opoziční strany zase říkaly, že Maduro stejně nepřipustí férové volby a účast opozičních kandidátů mu jen poskytne zástěrku a zdání legitimity.

Nicolas Maduro označil své zvolení za velké a všeobecné vítězství. Označil volby za vítězství zodpovědnosti a demokracie.

Zkorumpované volby

Naopak Henri Falcón po vyhlášení výsledků celé volby zpochybnil a říká to, co zbytek opozice říkal už předem: volby byly podle něj zkorumpované a nebyly svobodné, režim zneužil toho, že kontroluje všechny úřady, hlavní média a třeba i rozdělování potravinové pomoci k tomu, aby podpořil kandidaturu Nicoláse Madura a volební soutěž tak podle Falcóna nebyla férová.

Když prohraju volby, jako první se chopím zbraně, hřímal autoritář Maduro

Číst článek

Některé země, jako třeba Brazílie, Argentina a Mexiko, už předem označily volby za nelegitimní a tlačily na venezuelskou vládu, aby hlasování odložila a dala opozici čas na to postavit společného kandidáta. Volby se totiž původně měly konat až na konci roku, ale i kvůli panujícímu rozkolu v opozici je Madurem ovládané ústavodárné shromáždění posunulo už na květen.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa také už předem oznámila, že výsledky voleb neuzná. Zastoupení Spojených států u OSN pak na svém oficiálním twitteru označilo venezuelské volby za urážku demokracie a slíbilo, že bude dál podporovat venezuelský lid v boji za lepší budoucnost jejich země. Tahle podpora může mít třeba podobu dalších sankcí proti Madurovu režimu a jeho představitelům.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme