Venezuela zvolí novou hlavu státu. Šance obou kandidátů jsou vyrovnané

Venezuela dnes zvolí dalšího prezidenta. Může si vybrat mezi Hugem Chavezem, který slibuje socialistický ráj, nebo Henriquem Caprilesem, který chce zemi vyvést z mezinárodní izolace a omezit regulaci trhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební agitace venezuelského prezidentského kandidáta Huga Cháveze | Zdroj: Reuters

Šance obou kandidátů jsou podle posledních průzkumů vyrovnané.

I to je ale pro opozici obrovský úspěch, protože Hugo Chavez za 13 let své vlády neměl seriozního vyzyvatele. Je populární, protože zisky z prodeje ropy investuje do školství a zdravotnictví. Zároveň ale čelí kritice za to, že mění ústavu podle svých potřeb a zavedl zemi do mezinárodní izolace.

Jeho šance na znovuzvolení je ohrožena i vážným zdravotním stavem. Opakovaně se léčil s rakovinou a není jasné, zda má dost sil na další šestileté volební období.

Hugo Chavez chce přesto jako už dříve svážet své voliče k volebním urnám. Jeho věrní proto musejí vstávat už ve tři hodiny ráno, aby připravili jídlo a pití na cestu a zajistili, že autobusy budou plné. Sousedy mají budit jako na vojně: před úsvitem a trubkou.

Každý hlas totiž bude důležitý. Podle průzkumů je tedy společnost rozdělená téměř přesně na polovic, což podle analytiků nevěští nic dobrého mimo jiné proto, že střelnou zbraň má téměř každý. A po těsném výsledku by mohla poražená strana sáhnout k násilí. Už během předvolebního shromáždění neznámý útočník zastřelil tři příznivce opozice.

Ondřej Bouda, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme