Virus, který napadl statisíce počítačů po celém světě, může mít původ v Severní Koreji

Stopy vyděračského počítačového programu WannaCry, po jehož autorech pátrají experti z desítek zemí světa, možná vedou do komunistické Severní Koreje. Uvedly to v pondělí dvě společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností, podle nichž je sice předčasné připisovat autorství Pchjongjangu, jisté indicie podobné těm z minulosti však škodlivý software obsahuje.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrazovka s požadavkem na zaplacení „výkupného“, která se uživatelům zobrazí poté, co jejich počítač napadne virus WannaCry. | Zdroj: Reuters

Podle společností Symantec a Kaspersky Lab má jedna z prvních verzí viru část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycí hlavičkou pro severokorejské hackery.

"Tohle je dosud nejvýraznější vodítko, které jsme k původu WannaCry našli," řekl agentuře Reuters softwarový specialista Kaspersky Lab Kurt Baumgartner.

Zjištění počítačových expertů budou nyní prověřovat policisté v řadě ze 150 zemí světa, v nichž byl podle odhadů program zjištěn u zhruba 300 000 uživatelů.

Podruhé jen menší škody

Policie ve Spojených státech či evropských zemích dosud po autorech WannaCry bezvýsledně pátrá, podle Reuters však nevyloučila možné severokorejské autorství.
Skupině známé jako Lazarus je připisováno autorství některáých hackerských útoků většinou s cílem vydělat peníze, mimo jiné kráděže 81 milionů dolarů (téměř dvou miliard korun) z bangladéšské banky.

Některé britské nemocnice stále bojují s následky útoku hackerů. Odborníci varují před dalším úderem

Číst článek

Virus, který zabraňuje uživateli v přístupu k infikovanému počítači a vyžaduje zaplacení výkupného, se začal šířit v pátek. Zasáhl více než 150 zemí světa a způsobil problémy několika britským zdravotnickým zařízením nebo nejrůznějším výrobním závodům. Podle Bílého domu zatím zasažení uživatelé na výkupném celkem zaplatili méně než 70 000 dolarů.

Virus Wannacry v pondělí znovu zasáhl tisíce počítačů. Po masivních škodách způsobených v pátek ve víc než 150 zemích včetně Česka se ale objevilo menší množství nových případů, než se předpokládalo. Větší škody napáchal virus jen v Asii.

Zdeněk Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme