Spočítejte si dolet našich zbraní, varoval Putin USA před rozmístěním jaderných střel v Evropě

Rusko podle prezidenta Vladimira Putina bylo a bude suverénním státem. Zdůraznil to na společné schůzi obou komor parlamentu, kde pronesl svůj každoroční projev o stavu země. Putin zároveň varoval Spojené státy před rozmístěním nových jaderných střel v Evropě po odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Pokud to udělají, je prý Moskva připravená tvrdě reagovat.

Moskva/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin při svém každoročním projevu o stavu země na společné schůzi obou komor parlamentu | Foto: Alexei Nikolsky | Zdroj: Reuters

Paleta témat, o kterých ruský prezident Vladimir Putin mluvil ve svém zhruba 90minutovém prohlášení, byla už tradičně pestrá. Od snižování chudoby, dostupnosti lékařské péče, modernizace školství, energetiku až po obranu a mezinárodně-politické otázky.

Rusko stejně jako USA odstupuje od smlouvy o likvidaci raket. Čína vyzvala obě země k dialogu

Číst článek

Letos jednoznačně převládala témata související s domácí, tedy ruskou situací. Zejména to byly otázky sociální a ekonomické. Jak zlepšit každodenní život řadových Rusů, ať už v městech nebo v regionech - jmenovitě třeba na Sibiři nebo ruském Dálném východě.

Zahraniční témata, hlavně ta politická a bezpečnostní, byla letos ve výrazné menšině a prezident Putin jim věnoval až druhou část projevu.

O to bedlivěji ale jeho slova sledovali za hranicemi. V první řadě ve Washingtonu, který počátkem února Moskvě vypověděl smlouvu o likvidaci raket krátkého a středního doletu. Spojené státy to zdůvodnily tím, že ji Rusko porušovalo.

Putin v projevu ujišťoval, že si nepřeje jakoukoli konfrontaci s Washingtonem. Podle něj to byly Spojené státy, které onu dohodu přímo a hrubě porušily rozmístěním svých obranných systémů v Evropě. Konkrétně se zmiňoval o Polsku a Rumunsku.

Nové rakety a drony

Nechal se také slyšet, že pokud Spojené státy rozmístí v Evropě nové jaderné střely v Evropě po odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), bude na to Rusko reagovat. A odpověď bude podle něj důrazná a asymetrická.

Dvě pětiny mladých Rusů by rády emigrovaly. ‚To není až tak moc,‘ říká Putinův mluvčí

Číst článek

„Ať si USA spočítají rychlost a dolet našich (nových) zbraní. Ať nejprve počítají a až pak rozhodují o hrozbách na naši adresu,“ doporučil ruský prezident.

Už loni Putin informoval o tom, že Rusko vyvíjí nový typ těžkých mezikontinentálních střel. Jak se už tehdy nechal slyšet, střely Sarmat mají neomezený dolet a žádná jiná země podle něj nemá podobný typ zbraní ve svém arzenálu.

A nejde zdaleka o jedinou z nových ruských zbraní. Letos prezident Putin zmínil třeba i podvodní drony, které mají doplnit ruskou výzbroj.

Putinova klesající podpora

Loni pronesl prezident Putin projev na počátku března. Tedy jen krátce před tehdejšími prezidentskými volbami, v nichž usiloval o další mandát.

Tentokrát čelí poněkud odlišné, byť také ne zcela příjemné situaci. Podle průzkumů se prezident Putin potýká s dlouhodobě klesající podporou obyvatel.

Jak uvádějí například sociologové z moskevského centra Levada, k letošnímu lednu jeho počínání v úřadu schvalovalo 64 procent Rusů. Ještě před rokem jich přitom bylo o 16 procent víc. A šetření některých dalších agentur pro výzkum veřejného mínění přisuzují Putinovi dokonce ještě nižší podporu obyvatel.

Popularitou ruského prezidenta v uplynulých měsících kromě jiného otřásl prosazovaný vládní plán na navýšení věku pro odchod do penze. Klesající podporu ale sociologové vysvětlují také růstem cen a obecně sociálními těžkostmi, s nimiž se řada Rusů potýká.

Ruský prezident Vladimir Putin při svém každoročním projevu o stavu země na společné schůzi obou komor parlamentu | Foto: Mikhail Klimentyev | Zdroj: Reuters

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme