Vlak, který vykolejil v americké Filadelfii, dvojnásobně překročil povolenou rychlost

Až dvojnásobnou rychlostí, než povolují pravidla, jel osobní vlak společnosti Amtrak, který v úterý vykolejil v americké Filadelfii. Při havárii zemřelo sedm lidí, více než dvě stě cestujících utrpělo zranění. Vyšetřovatelé dál zjišťují přesné příčiny železničního neštěstí. Část trati z New Yorku do Filadelfie zůstává uzavřená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně pět lidí zahynulo při noční nehodě vlaku ve Filadelfii | Zdroj: Reuters

Strojvedoucí spoje číslo 188 podle expertů těsně před havárií uvedl do chodu systém nouzového brždění.

Jak uvedl Robert Sumwalt z Úřadu pro bezpečnost dopravy, souprava se v tu chvíli pohybovala rychlostí 106 mil za hodinu, v úseku kde je povolená jízda maximálně 50 mil za hodinu.

Překročení rychlosti potvrdila analýza černé skříňky, kterou se podařilo najít v troskách vlaku.

Přehrát

00:00 / 00:00

První závěry vyšetřovatelů železniční havárie ve Filadelfii zprostředkovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Několik okamžiků před tím, než celá souprava vykolejila, uvedl strojvedoucí do chodu nouzový brzdící systém. Otázkou ale zůstává, proč vlak nabral tak vysokou rychlost a proč strojvůdce začal brzdit tak pozdě.

Na jeho osobu se tak soustřeďuje další šetření. Muže už vyslechla místní policie ve Filadelfii a teď chtějí znát odpovědi i vyšetřovatelé federální.

Odborníci zároveň upozorňují, že vykolejení vlaku mohl předejít vnější systém kontroly rychlosti, který na dotyčném úseku trati zatím nefunguje.

Část trati Severovýchodního koridoru mezi New Yorkem a Filadelfií zůstane podle odhadů úřadů kvůli vyšetřování uzavřená několik dalších dnů.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme