Volby v Německu vrcholí, Merkelová i Schulz odvolili. Před místnostmi se tvořily fronty

Běžně tu zní akademické debaty a cinkání příborů o talíře, v neděli je ale na několik minut nahradily zvuky spouští fotoaparátů. Německá kancléřka Angela Merkelová odpoledne vhodila svůj hlas do volební urny ve studentské menze berlínské Humboldtovy univerzity, nedaleko které bydlí. Na místě na ni čekaly desítky novinářů, několik místních, ale i skupina čínských turistů toužících po fotografii ženy, již mnozí považují za nejmocnější v Evropě.

Sledujeme online Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová odpoledne vhodila svůj hlas do volební urny ve studentské menze berlínské Humboldtovy univerzity, nedaleko které bydlí.

Německá kancléřka Angela Merkelová odpoledne vhodila svůj hlas do volební urny ve studentské menze berlínské Humboldtovy univerzity, nedaleko které bydlí. | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Počet žurnalistů čekajících na možnost pořídit záběry kancléřky výrazně převýšil počet voličů, kteří přišli během hodiny před jejím příchodem vhodit svůj hlas do urny ve volební místnosti s číslem 108.

Až se volební místnosti v Německu uzavřou, pár lidí už bude vědět, jak volby dopadly

Číst článek

Jedním z obyvatel středu Berlína, který hlasoval na stejném místě jako kancléřka, byl dvaaosmdesátiletý Franz. "Jsem už téměř šedesát let členem SPD, rozhodování tak pro mě nebylo těžké," řekl.

"Přeju si, aby Martin Schulz pro sociální demokracii získal víc hlasů než dřív, protože je opravdu dobrý," dodal. Že by se předseda SPD mohl ještě stát kancléřem, je podle něj ale "dost nepravděpodobné". "Ale jestli prohraje, musíme bezpodmínečně do opozice, už žádná velká koalice," dodal.

Prakticky všechny předvolební průzkumy přisuzují sociální demokracii s velkým odstupem druhé místo. Na čem se však ankety neshodují, je otázka, která strana se po volbách stane třetí nejsilnější v parlamentu.

Podle pana Franze jí budou "bohužel fašisté, nacionalisté a xenofobové" ze strany Alternativa pro Německo (AfD). Stejného názoru je také šestatřicetiletá Gesine, která bydlí v centru Berlína, a proto přišla rovněž volit do menzy Humboldtovy univerzity. Její rozhodování, komu dá jeden ze dvou svých hlasů, které má každý německý volič k dispozici, motivovala i snaha zabránit AfD vstupu do parlamentu.

Na německou kancléřku Angelu Merkelovou čekaly v neděli odpoledne desítky novinářů. Svůj hlas vhodila do volební urny ve studentské menze berlínské Humboldtovy univerzity | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Pokud se ale strana, kterou pozorovatelé označují za pravicově populistickou, dostane do Spolkového sněmu, nebude to podle Gesine znamenat ohrožení pro německou demokracii.

"Znám i někoho, kdo AfD volí, je to pořád moje velmi dobrá kamarádka, je ale prostě třeba s těmito lidmi víc diskutovat, ne je vylučovat," řekla. "Je to jejich názor. Lidé, kteří je (voliče AfD) z debaty vylučují, dělají přesně to, co vyčítají AfD," dodala.

Na Angelu Merkelovou si po odevzdání svých hlasů u volební místnosti počkala rodina se dvěma malými dcerami. "Volili jsme paní Merkelovou, tak jsme se na ni chtěli také podívat," řekl otec, který si nepřál zveřejnit své jméno. "Pro nás znamená paní Merkelová jistotu a stabilitu," dodal.

Kancléřky se nakonec stejně jako desítky novinářů z Německa i celého světa rodina s dětmi dočkala. V doprovodu svého manžela Joachima Sauera vhodila svůj hlas do volební urny a zakrátko odjela čekat na výsledky hlasování, které rozhodne o dalším směřování Německa. Nervózní být ale příliš nemusí, předvolební průzkumy unii konzervativní stran CDU/CSU připisují jasné vítězství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme