Vstup do EU zkomplikoval prodej alkoholu na palubách polských letadel

Říká se, že alkohol je metla lidstva. Jak vychovávat například cestující v letadlech ke střízlivosti? Prostě tak, že se jim žádný alkohol nabízet nebude. Setkat se s tím v těchto dnech mohou pasažéři na evropských linkách polské letecké společnosti LOT. Záměrem leteckého dopravce ale nebyla výchova cestujících k abstinenci. Jen vstup do Evropské unie trochu zkomplikoval prodej alkoholu na palubě letadel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Po přistání letadel LOTu na některém z letišť v zemích Evropské unie by mohly letušky obligátně poděkovat cestujícím, že použili služeb právě této letecké společnosti a slíbit, že už za několik dnů si budou moci na palubě zase dát skleničku whisky, vodky nebo campari.

V těchto dnech ale dostanou cestující polské letecké společnosti na evropských trasách pouze nealkoholické nápoje, nebo pivo. Ne že by se LOT takto snažil změnit postoj svých cestujících k alkoholu. Důvodem dočasného nedostatku malých lahviček s alkoholickými nápoji na palubě polských letadel je paradoxně vstup do Evropské unie. Jenže ta je v tom úplně nevinně.

kolky na lahvích | Foto: Pavel Novák

Od 1.května se totiž stalo území všech 25 států jedním celním prostorem. Až dosud, když letoun některé nečlenské země startoval na trase do některé členské země Unie, vezl s sebou zásobu alkoholických nápojů určenou de facto na export. Takové alkoholické nápoje byly osvobozeny od spotřební daně a nemusely být okolkovány. V Polsku se totiž označují speciálními kolky ministerstva financí všechny alkoholické nápoje, kromě piva.

I malá balení velikosti tzv. velkého panáka tedy musejí mít na sobě malinkou, ale přece jen ministerstvem vydanou nálepku, oznamující, že spotřební daň za ně došla tam, kam měla - tedy do státní pokladny.

Tento problém už vyřešily aerolinie v sousední Litvě. Na palubách Lithuanian Airlines si mohou cestující dopřát skleničku v rámci ceny letenky. Českému rozhlasu to potvrdil Giedrius Šniukas z tiskového dodělení letecké společnosti: "U nás s tím problém nemáme. Naše letušky podávají cestujícím alkoholické nápoje normálně. Zákazník může dostat víno i whisky. Všechna balení alkoholu už jsou okolkována."

Podle vedení letecké společnosti LOT je chybějící alkohol na palubách jeho letadel na evropských linkách jen momentální problém. Během několika dnů vyřídí náležitosti k okolkování minilahviček podávaných v letadlech a nechtěný problém s chybějícím vínem, nebo likérem v menu jeho spojů zmizí.

Pak bude opět možné poprosit letušku nebo stewarda o kieliszek czegoś mocniejszego - tedy o skleničku něčeho ostřejšího.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme