Vůdce libyjských povstalců byl zavražděn

Vrchní velitel libyjských povstalců Abdal Júnis se stal obětí úkladné vraždy. Bez dalších podrobností to oznámil předseda přechodné rady Mustafa Džalíl. Vraha se prý podařilo zadržet. Jestli k útoku došlo na příkaz libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, není zatím jisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní velitel libyjských povstalců Abdal Júnis se stal obětí úkladné vraždy | Zdroj: Reuters

„Generál Junís byl odvolán z východní fronty, kde velel válečným operacím povstalců a s dvěma bodyguardy se vydal do Bengází, kde měl být vyslýchán v souvislosti s určitými vojenskými skutečnostmi. Proslýchá se, že Junís mohl být ve spojení s druhou stranou, mohl jí údajně předávat nějaké informace. Zatím se to celé vyšetřuje,“ říká Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu, který v Libyi působil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vraždě povstaleckého generála mluvil na Radiožurnálu Martin Dorazín ze zahraniční redakce, který v Libyi působil

Spekuluje se o tom, že vražda mohla být důsledkem vnitřních sporů mezi vůdci libyjského povstání. Júnis totiž až do letošního února patřil k nejbližším spolupracovníkům Muammara Kaddáfího a v jeho vládě zastával post ministra vnitra. Kvůli tomu musel podle zákulisních informací čelit mezi povstalci velké nedůvěře.

„Junís neměl důvěru povstalců, zpočátku byl i v domácím vězení. Pak ale povstalcům, jejichž vojenské umění bylo chabé, nezbylo nic jiného, než využít generálových zkušeností. Pochyby ale přetrvávaly,“ dodává Dorazín.

Vůdce atentátníků byl zadržen

„S lítostí a smutkem oznamujeme smrt generála Abdala Fataha Júnise, plukovníka Muhammada Chamíse a plukovníka Násira Machruma,“ řekl šéf libyjských povstalců Mustafá Džalíl.

Dodal, že vůdce atentátníků prý povstalci zadrželi, ale jeho totožnost ani motiv útoku neupřesnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Libyi mluvil redaktor Českého rozhlasu Martin Dorazín a Tomáš Smetánka z ministerstva zahraničí ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Zadržený podle Džalíla přiznal, že atentát spáchali jeho lidé. Šéf povstalecké národní rady adresoval stoupencům libyjského vůdce Muammara Kaddáfího následující výzvu:

„Naposledy varujeme stoupence režimu ve městech: nepřipustíme aktivity jejich skupin. Pokud se k nám nepřipojí a nebudou dodržovat bezpečnost, zasáhnou proti nim kmeny.“

Júnisův synovec Abdal Hakím řekl, že příbuzní převzali i Júnisovo tělo v Benghází. Jsou prý na něm patrné střelné rány, tělo je prý ohořelé. Synovec dodal, že Júnis příbuzným včera kolem desáté dopoledne volal, že jede do Benghází. Předtím prý byl kdesi u Bregy. Rodina dnes slíbila loajalitu povstalcům.

Postoj České republiky k Libyi

Povstaleckou Přechodnou národní radu zatím uznalo asi 30 zemí, včetně Spojených států, Německa či Británie. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg deníku Právo řekl, že dokud libyjští povstalci neovládnou celou zemi, Praha je neuzná za oficiální libyjskou vládu. Ministr se ale přesto chystá poslat do Benghází svého velvyslance.

„Neříkal bych, že je to velvyslanec, protože velvyslance obvykle akreditujeme u hlav států, což nebude tento případ. Ale skutečně se připravuje zvláštní zmocněnec pro styk Národní přechodnou radou, protože je řada praktických důvodů, počínaje tím, že bychom byli rádi informováni co nejpřesněji o tom, co se děje na místě,“ uvedl ředitel odboru států Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničí Tomáš Smetánka.

Zdůraznil, že Česká republika už poskytla Národní přechodné radě pomoc a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při své návštěvě v Libyi přislíbil další pomoc. Zmocněnec by podle Tomáše Smetánky tak měl mimo jiné za úkol pomoc koordinovat.

Martin Dorazín, Martina Mašková, Ondřej Himmer, Jan Piroch, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme