Výroky šéfa polské diplomacie rozpoutaly slovní přestřelku mezi Moskvou a Varšavou

Polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna znovu rozlítil Rusko. Zpochybnil, že by se mělo vítězství druhé světové války slavit v Moskvě, a to 9. května. Teď ho podpořila premiérka Ewa Kopaczová a debatu s Ruskem dala do souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf polské diplomacie Grzegorz Schetyna (vpravo) na archivním snímku diskutuje se svým německým protějškem Frankerm-Walterem Steinmeierem

Šéf polské diplomacie Grzegorz Schetyna (vpravo) na archivním snímku diskutuje se svým německým protějškem Frankerm-Walterem Steinmeierem | Zdroj: Reuters

„Všichni na světě vědí, že 2. světová válka skončila 8. května. Nebudeme žádným způsobem Rusko konfrontovat. Současně ale budeme od Ruska žádat, aby respektovalo mezinárodní právo a ukončilo konflikt na východě Ukrajiny,“ zdůraznila předsedkyně polské vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varšava a Moskva si prostřednictvím diplomacie vysvětlují pohled na události 2. světové války, informoval Vít Pohanka

Polský ministr Schetyna vyprovokoval Rusy už svým prohlášením, že Osvětim osvobodili Ukrajinci. Část Poláků ho za to kritizuje, zejména opoziční politici nebo někteří komentátoři.

Nenapadají pravdivost ministrových jeho slov, spíše to, že podle jejich názoru je zbytečné Rusy dráždit. Jsou ale v menšině.

Mezitím reagovala Moskva a ruský chargé d'affaires ve Varšavě Jurij Pilipson vzápětí musel takříkajíc na kobereček.

Polské ministerstvo zahraničí mu předalo protestní nótu, ve které se ohradilo proti výrokům náměstka ruského ministra zahraničí, že Grzegorz Schetyna dělá ostudu nejen sobě, ale celému Polsku.

Překrucujete historická fakta, obviňují se navzájem Polsko a Rusko

Číst článek

Poláci však mají jinou historickou zkušenost než Češi. Vnímají, že Rudá armáda na Polsko nejdříve spolu s hitlerovským Německem v roce 1939 zaútočila.

Stalin nechal v Katyni povraždit na 20 tisíc polských důstojníků a dalších členů národní elity. NKVD v letech 1944–1945 nemilosrdně likvidovala prozápadní polský odboj.

A právě tyto souvislosti se odrážejí i ve slovech ministry Schetyny.

Vít Pohanka, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme