Vyšetřování kauzy kolem údajných tajných věznic CIA stále bez výsledku

Vyšetřování aféry kolem údajných tajných věznic CIA v Evropě a nelegálního transportu teroristů z Al-Káidy je stále bez konkrétního výsledku. Podle nejnovější zprávy Rady Evropy neexistují jasné důkazy o tajných operacích americké CIA, evropské země ale nemají dostatečný přehled o působení cizích agentů na svém území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada Evropy | Foto: Alice Tejkalová

Jen málokterá evropská země má zákony, které umožňují účinně sledovat aktivity zahraničních tajných služeb. Evropská letiště ani vzdušný prostor nejsou podle Rady Evropy dostatečně zabezpečeny.

Organizace vyzvala koncem roku 46 členských států, aby podaly v celé kauze vysvětlení. Itálie, Polsko a Makedonie zaslaly do Štrasburku neúplné odpovědi, které posilují podezření, že tyto země tolerovaly nelegální praktiky americké tajné služby. Bosna, Litva a Gruzie pak v termínu nedopověděly vůbec.

Obvinění, že američtí agenti v Evropě tajně převáželi, věznili a vyslýchali domnělé spolupracovníky Al-Káidy, vznesl vloni v listopadu deník Washington Post. Organizace Human Rights Watch pak konkrétně ukázala na Polsko a Rumunsko jako místa tajných vězení CIA. Tyto a další evropské země ale spolupráci s americkou CIA popřely, Washington v kauze neposkytl žádné jednoznačné vysvětlení.

Podle švýcarského senátora Dicka Martyho, kterého Rada Evropy loni pověřila vyšetřením tohoto případu, existuje množství důkazů o tom, že Spojené státy "vyvážejí mučení".

Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme