Vystupňujeme zbrojení, hrozí Severní Korea. Poslední test měl sílu 16 hirošimských bomb, odhadují experti

Severní Korea ve středu varovala, že dále vystupňuje své zbrojní programy v reakci na „zlovolné“ sankce, které na ni po šesté jaderné zkoušce z tohoto měsíce uvalila Rada bezpečnosti OSN. Podle nových odhadů americko-korejského institutu při Univerzitě Johnse Hopkinse dosáhla síla severokorejské nálože 250 kilotun trinitrotoluenu (TNT), což je šestnáctkrát víc než síla pumy svržené v roce 1945 na japonské město Hirošima.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-un při návštěvě továrny na textil v Pchjongjangu

Kim Čong-un při návštěvě továrny na textil v Pchjongjangu | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Jihokorejští jaderní odborníci oznámili, že stopové množství radioaktivního xenonu, které odhalili ve vzorcích půdy, vody a vzduchu, „souvisí s nejnovější jadernou zkouškou KLDR“. Ze vzorků ale nelze poznat, jaký druh bomby KLDR testovala.

Severokorejci vylepšili technologii

Pchjongjang tvrdí, že 3. září testoval vodíkovou bombu miniaturizovanou tak, že jí může být vyzbrojena balistická raketa. Jihokorejská komise pro jadernou bezpečnost ve středu uvedla, že ve vzorcích nebyly kromě radioaktivního izotopu Xe-133 nalezeny další izotopy, které jsou obvykle po jaderné explozi zachyceny.

Nové sankce OSN proti Severní Koreji podpořila i Evropská unie. Připravuje i vlastní

Číst článek

Na základě dalších izotopů by bylo podle komise možné určit, jestli KLDR použila plutoniovou nálož, nebo bombu obsahující obohacený uran. Komise rovněž sdělila, že nenašla stopy tritia, které se používá při sestrojování silných termonukleárních (vodíkových) bomb.

Po prvním severokorejském testu z roku 2006 vědci odhalili ve vzduchu xenon a krypton, z čehož usoudili, že KLDR testovala plutoniovou bombu. Od té doby Severní Korea své testy zdokonalila, takže je radioaktivita na dálku hůř zachytitelná, napsala agentura AP.

Síla šestnácti Hirošim

Nová seizmická data z 3. září svědčí o explozi o síle asi 250 kilotun, uvedli analytici Frank Pabian, Joseph Bermudez a Jack Liu z institutu při Univerzitě Johnse Hopkinse s tím, že původní odhad činil 120 kilotun TNT. Experti vycházeli mimo jiné ze satelitních snímků severokorejské testovací lokality, které ukazují četnější a rozsáhlejší sesuvy půdy než při předešlých pěti jaderných zkouškách. Síla pátého severokorejského jaderného testu z loňského září se odhaduje na 20 až 30 kilotun TNT.

V reakci na jaderný test z 3. září zpřísnila Rada bezpečnosti OSN tento týden sankce vůči Severní Koreji. Sankce mimo jiné zakazují export druhé největší severokorejské vývozní položky, textilu, a omezují dovoz ropy.

Severokorejské ministerstvo zahraničí dnes sankce rezolutně odsoudilo a uvedlo, že jde o „naprostou hospodářskou blokádu“ KLDR uvalenou na podnět Washingtonu, která má "zadusit" občany a vládu Severní Koreje.

Komplikace pro KLDR. Největší čínské banky neumožňují otevírat účty Severokorejcům

Číst článek

„Severní Korea zdvojnásobí své úsilí a zvýší své zbrojní kapacity, aby mohla bránit suverenitu země a její právo na existenci,“ uvedla severokorejská diplomacie.

Jižní Korea ve středu oznámila, že v úterý testovala německou střelu vzduch-země Taurus, která je schopna přesně zasáhnout cíle v KLDR, i když je raketa odpálena z centrální části Jižní Koreje. Raketa má posílit arzenál této země čelící hrozbám ze strany KLDR.

Během cvičení s ostrou palbou byla střela odpálena z bojového letounu F-15 a zasáhla cíl na západním pobřeží země. Střela o doletu 500 kilometrů je vybavena technologií stealth, aby nemohla být zachycena radary předtím, než zasáhne severokorejský cíl, sdělilo jihokorejské ministerstvo obrany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme