Vznik nové polské vlády provázejí komplikace

Vznik polské vládní koalice provázejí problémy. Vítězné pravicové strany Právo a spravedlnost a Občanská platforma se nemohou dohodnout, kdo by se jednání měl účastnit. Platforma vyzývá ke schůzce nejvyššího vedení obou stran, Právo a spravedlnost to ale považuje za ultimátum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz a Jaroslaw Kaczynski | Zdroj: ČTK

Právo a spravedlnost a Občanská platforma hned po volbách prohlásily, že chtějí vládu sestavit co nejrychleji. Jejich předsedové ale mají problém se vzájemnou komunikací. Jaroslaw Kaczyński a Donald Tusk se od voleb ještě nesetkali a dorozumívají se před média.

Předseda Občanské platformy a prezidentský kandidát Donald Tusk nehodlá začít úvodní koaliční jednání s Kazimierzem Marcinkiewiczem, kterého Právo a spravedlnost navrhlo na premiéra. "Chceme tyto rozhovory začít setkáním se šéfy Práva a spravedlnosti, pány Lechem a Jaroslawem Kaczyńskými," uvedl Donald Tusk.

"S velkým překvapením i zármutkem přijímáme tento arogantní a ultimativní tón," reagoval předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński. Jeho bratr Lech považuje za vyloučené, aby jako kandidát na prezidenta zasahoval do jednání o sestavení vlády.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme