Zahraniční listy o demisi české vlády
Vladmír Špidla dnes oznámí svou demisi. Českou republiku čeká vleklá a hluboká krize a komunisti stojí v předsíni moci, prorokuje slovenský deník Sme. Možnost vyhlásit předčasné volby česká legislativa velmi komplikuje. Stejně tak nadstandardní vydání ústavního zákona, který by zkrátil volební období, se zdá nemožné.
Prezidentu Klausovi nezbyde nic jiného, než pověřit sestavením vlády Stanislava Grosse. Ten prý má koncepci, jak hledat podporu napříč politickým spektrem. To neznamená nic jiného, než komunisty. Nikdo jiný mu totiž ani nezbývá.
Je to skoro pat, normální vládu se vytvořit nepodaří. Jedinou možností je ta nenormální, tedy menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů. Ti se už také doslova vnucují. Gross se zapřísahá, že to není možné. Spolupráci s komunisty tím ale oddálí jen o několik týdnů. Čechům tak po patnácti letech znovu hrozí, že jim budou vládnout komunisté. Stylové by bylo, kdyby důvěru ve vládě získali sedmnáctého listopadu, popichuje slovenský list Sme.
Většina evropských deníků se dnes věnuje hlavně včerejším nominaci nástupce Romana Prodiho v čele Evropské komise. Výjimkou není ani mimo unii stojící Švýcarsko, ani ekonomicky nejsilnější země 25-ky, Německo. Jak informuje tamní zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, například Financial Times Deutschland píše, že Schröder a Chirac chtějí dát Barrosovi šanci. Franfkurter Algemeine Zeitung ale dodává odlišná zdůvodnění obou politiků.
Násilí súdanské vlády je stále beztrestné, píše americký Christian Science Monitor (krisčn sájens monitr). Arabská vláda se snaží vypudit africké kmeny ze svých západních provincií a to velice nevybíravým způsobem. Milión lidí vyhnali z domova, třicet tisíc bylo zavražděno. To všechno má být jen jasný vzkaz obyvatelům Darfúru: nechceme vás tady. Místo vás mají přijít arabští nomádi. A situace bude ještě horší. Deštivé léto znamená nedostatek jídla a nemoci.
Mezinárodní společenství samozřejmě může do Darfúru přivézt potraviny a léky. Tím ale bude jen léčit symptomy. Situace má politický podtext a na diplomatické úrovni je také třeba zasáhnout. OSN by mělo v provincii Dárfúr vytvořit vlastní protektorát. A nenechat lišku hlídat kurník. Vźdyť vláda Omara Hassana al-Bašíra se v pogromu přímo angažuje. Je to jako v Kosovu nebo Iráku. A Bašír je jako Miloševič nebo Husajn.
Po druhé světové válce jsme si říkali: holocaust už nikdy. Máme speciální komise, které mají genocidám zabránit. Ale, jak jsme viděli například ve Rwandě, jejich mandát není nikdy samozřejmý. Zabránit tomu můžou jenom zahraniční politici, kteří budou postupovat jednotně, nabízí návod Christian Science Monitor.
Dnešní stávka pracovníků londýnského metra se dotkne až tří milionů lidí, píše britský Independent. Zaměstnanci se sice vrátili do práce už v šest třicet ráno, metro ale jezdit nezačne. Stávka tak zřejmě ochromí celý londýnský dopravní systém. Tamní dopravci vyzývají obyvatele, aby dneska zůstali doma a nikam nejezdili. Už předtím odmítli návrh na zrušení parkovacích poplatků v centru města.
Do stávky se zapojilo šest tisíc zaměstnanců státního Londýnského metra i soukromé linky Metronet. Chtějí pracovat jen třicet pět hodin týdně a zvýšit plat o šest a třičtvrtě procenta. Na to ale jejich zaměstnavatelé nepřistoupili. Jeden z nich, Bob Crow, doufá, že Londýňané stávku pochopí. "Nebudu ronit krokodýlí slzy," dodal. Stávku nicméně mohl odvrátit nebo aspoň ovlivnit londýnský primátor, upozorňuje britský Independent.