Zahraniční listy o obětech iráckého konfliktu

Nad narůstajícím počtem obětí irácké války se zamýšlí v dnešním vydání německý deník Die Tageszeitung. Útoky na koaliční partnery Spojených států ukazují, že iráčtí bojovníci mají v plánu rozvrátit strategii George Bushe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nejnovější akce v Iráku jsou založeny na přehledném systému: vedle ataků na americké jednotky se militantní odpůrci mírového plánu zaměřují na koaliční partnery, a nejlépe hned na ty nejslabší.

Příkladem může být útok na španělské agenty nebo smrt japonských diplomatů, uvažuje německý list. Vlády v Tokiu a Madridu sice patří k partnerům Washingtonu, ale v obou zemích vzrůstá odpor k vyslání vojenských jednotek do Iráku.

Cílem útoků, zaměřených nyní na ostatní členy koaličních sil, je izolovat Spojené státy. Země, jejichž občané byli v Iráku napadeni, si vyslání dalších jednotek pořádně rozmyslí, a to se rovná splnění přání iráckých ozbrojenců, dodává německý deník Die Tageszeitung.

Z americké základny Guantanámo na Kubě bude v příštích dvou měsících přemístěno více než sto zadržovaných bojovníků afghánského hnutí Taliban. A právě podmínkám vězňů se ve svém nejnovějším vydání věnuje týdeník Time, který se zabývá i odlišným podmínkám, v nichž někteří Talibanci žijí.Více od našeho washingtonského zpravodaje Miroslava Konvaliny:

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: TISK

Dnes si svět připomíná Den boje proti AIDS. Jihoafrický deník The Independant při té příležitosti přináší komentář amerického ex- prezidenta Billa Clintona. Jižní Afrika, kde žije nejvíce lidí nakažených virem HIV, udělala zásadní krok v boji proti této zákeřné nemoci, domnívá se Clinton.

Tato země je podle něj dokonce schopna pomoci zabránit světové pandemii. Chvála se týká především rozhodnutí jihoafrického kabinetu uvést do života celonárodní plán léčby nemocných AIDS, píše se v africkém deníku.

Nyní, díky prezidentovi Thabo Mbekimu, se Jižní Afrika ukazuje jako vůdce v boji proti této infekci. V sázce totiž není nic menšího než budoucnost celého kontinentu. Důsledkem AIDS totiž není jen zničení vlastního zdraví, ale i ekonomiky a bezpečnosti takové společnosti, kde se nemoc může šířit nekontrolovatelně, cituje jihoafrický The Independant Billa Clintona.

Spory uvnitř strany premiéra Mikuláše Dzurindy, Slovenské křesťanské a demokratické unii se zabývají dnešní slovenské deníky. Napětí, které se odráží i ve stabilitě vlády, vyvolává vznik platformy Svobodné fórum, kterou založil exministr obrany Milan Šimek. Z listu Pravda cituje naše bratislavská zpravodajka Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: TISK

Včerejší nedělí si křesťané připomněli adventní čas, mezi nimi i věřící na Slovensku. Při té příležitosti se slovenští katoličtí biskupové vyslovili pro pasáž o náboženství v připravované ústavě Evropské unie, píše slovenský deník Sme.

V takzvaném pastýřském listu adresovaném věřícím v první adventní neděli požadují biskupové zmínku o Bohu a křesťanských kořenech Evropy. Součástí listu je také výzva, aby lidé čas adventu a Vánoc využili více na duchovní činnost, popisuje slovenský deník aktivitu biskupů.

Letošní advent zapadá do slavností Středoevropských katolických dnů, a tak pastýřský list připomíná také papežova slova z jeho poslední návštěvy na Slovensku. Věřící by se podle něj neměli spokojit pouze s hledáním ekonomických výhod, ale měli by svou bohatou křesťanskou tradicí přispět k budování budoucí evropské identity, píše se v slovenském deníku Sme.

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme