Zahraniční noviny o Iráku i návštěve Klause v Rakousku
Klausova návštěva v Rakousku, pád iráckého režimu přináší změny v arabském světě, slovenští chemici v Iráku - taková jsou hlavní témata výběru ze čtvrtečních zahraničních listů.
Rakouské deníky nevěnují včerejší návštěvě prezidenta Václava Klause ve Vídni přílišnou pozornost. Die Presse se zmiňuje především o jeho vyjádření k sudetoněmecké otázce. Klaus uvedl, že je možné diskutovat, ale těžko o něčem jednat.
Deník se zároveň pozastavuje na Klausovým skepticismem vůči Evropské Unii. Na rakouskou výzvu vytvořit neoficiální koalici malých států reagoval český prezident téměř podrážděně. Rakouský tisk s politováním konstatuje, že se místo slibovaných rozhovorů o budoucnosti přetřásala stará témata.
Dnešní vydání listu New York Times komentuje události v Palestině. Ve stínu irácké války se umírněným silám podařilo oslabit Arafatův vliv. Zatím ale není jasné o kolik. Právě teď potřebuje Palestina pomoc Spojených států, Evropy i Izraele. Američané chtějí, aby v Iráku vznikla legitimní islámská vláda, která bude mít zároveň zájem s Amerikou spolupracovat.
Pokud bude Bush slepě podporovat pouze Izrael, nebude mít Irák o takovou spolupráci zájem. Bude tedy nemožné, aby tam existovali legitimní proameričtí politici. Pád Saddáma byl pro arabský svět jasným signálem. Nedá se čekat na konec izraelsko-palestinského konfliktu. Státy musí řešit své vnitropolitické problémy už teď, uzavírají New York Times.
Hranice Iráku překročí v nejbližších dnech po českých vojácích také slovenští chemici. Vládu o tom informoval ministr obrany Ivan Šimko. Luboš Palata se v deníku Pravda v komentáři "Irácká žízeň a velikonoce" zamýšlí nad tím, zda přišlo toto rozhodnutí včas. Z listu vybírala bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.
Zahraniční noviny se věnují i probíhajícím třístranným rozhovorům mezi Spojenými státy, Severní Koreou a Čínou v Pekingu. Velmi pozorně je sledují zejména média na Korejském poloostrově. Jak na ně pohlíží tisk v komunistické Severní Koreji a jak v demokratické Korejské republice, to zjišťoval náš východoasijský zpravodaj Robert Mikoláš.
International Herald Tribune přináší informaci o lovci fašistických zločinců Simonu Wiesenthalovi. Ten se ve svých devadesáti čtyřech letech rozhodl odejít do důchodu. Během padesáti let usilovného pátrání nalezl přes tisíc válečných zločinců, mezi nimi i Adolfa Eichmanna. Jeho práce nachází své pokračovatele. Po pádu Sovětského svazu se otevřely spisy z druhé světové války, které jsou zdrojem dalšího vyšetřování. Tolik dnešní International Herald Tribune.