Zahraniční noviny o šancích českých fotbalistů

Deník The New York Times obvinil americkou vládu, že se snaží komplikovat vyšetřování týrání iráckých vězňů americkými vojáky ve vězení Abú Ghraib. Slovensko má co oslavovat. Po třiadvaceti letech neustálého rapidního snižování porodnosti, se loni poprvé zvýšil počet narozených dětí. Šance českých fotbalistů v semifinálovém zápase EURA s Řeky rozebírá deník Interantional Herald Tribune.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Deník The New York Times obvinil americkou vládu, že se snaží komplikovat vyšetřování týrání iráckých vězňů americkými vojáky ve vězení Abú Ghraib. List podrobně vysvětluje, jakým způsobem se Pentagon snaží vyšetřování zdržovat, chránit před ním své nejvyšší představitele a zadržovat usvědčující dokumenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více od severoamerického zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvaliny.

Slovensko má co oslavovat. Po třiadvaceti letech neustálého rapidního snižování porodnosti, se loni poprvé zvýšil počet narozených dětí. Informuje o tom tamní deník Pravda. Slovensko přesto stále patří mezi země s nejnižší porodností. V Evropě jsou na tom nejlépe Turci a Irové, následovaní Islandem, Francií, Dánskem a Finskem. Češi jsou na tom ještě hůř, než jejich východní sousedi.

Zvýšil se i průměrný věk matky při narození prvního dítěte - je to přes čtyřiadvacet let. Skoro čtvrtina dětí se narodí mimo manželství. Zvyšuje se i počet svateb, zato potraty klesají. Úbytek obyvatelstva ale Slovensko, aspoň oficiálně, kompenzuje imigrací. Loni se tam totiž přistěhovalo víc lidí, než jich odjelo, doplňuje Pravda.

Šance českých fotbalistů v semifinálovém zápase EURA s Řeky rozebírá deník Interantional Herald Tribune.

Bylo by chybou se domnívat, že zápas bude jen exhibicí české ofenzívy a řecké obrany. Ani Češi totiž v obraně nejsou žádná trdla - stejně jako Řekové dostali zatím na turnaji jen čtyři góly. To není jediná podobnost obou týmů. Stavějí totiž na soudržnosti. Nemají kampaně jednoho hráče, nedohadují se s koučem přes média a nemají hvězdné manýry. I největší hvězda českého týmu, Pavel Nedvěd, trpělivě čeká, až na něj přijde řada.

Stejně jako Řekové i Češi hráli ve čtvrtfinále především defenzivně, proto by mohli mít energii na další zápasy. Milan Baroš je zase jasným důkazem pro sýčky, kteří tvrdili, že hráči budou po klubové sezoně unavení. Baroš skoro celý rok seděl na lavičce Liverpoolu.

"Češi hrají výborně a mají nejlepší hráče turnaje," říká kouč Řeků Otto Rehhagel. "Ale nebojte, něco na ně vymyslím," dodává. Řekové se nejspíš budou snažit bránit největší hvězdy: Baroše, Nedvěda, Poborského. Nejspíš je ale neuhlídají. Ti jsou příliš silnou útočnou zbraní. Tvrdí International Herald Tribune.

Deník Sydney Morning Herald si všímá uvedení fimu Stepfordské paničky. Je to remake amerického filmu z roku 1975. Už tehdy byl noční můrou feministek. Film, v jehož hlavní roli exceluje Nicole Kidmanová, pojednává o ambiciózní ženě. Manželovi a dětem se její nezájem o domácnost ale nelíbí, a tak si místo ní pořídí robota. Představa nemyslícího robota, který nahradí ženu, jdoucí si za svým cílem, pobouřila feministky po celém světě.

Film se soustředí na cílovou skupinu konzervativců, matek v domácnosti, venkovských chlapíků, blondýnek, které rády pečou a homosexuálů se špatným účesem, vysmívá se australský list.

Jedna z rolí totiž patří i schematickému homosexuálovi, který se představí jako kadeřník a republikánský kandidát. Film se ale veze na vlně takzvaného nového feminismu. Ta začala v roce 2001, kdy časopis Newsweek uveřejnil článek, v němž nabádal ženy, aby poslouchaly tikot biologických hodin. Naštěstí se dnes už ženy můžou rozhodnout. Stepfordské paničky vůbec vidět nemusí a děti budou mít, až se samy rozhodnou, uzavírá Sydney Morning Herald.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme