Zahraniční tisk o italských volbách

Týdeník Economist vyšel s fotografií italského premiéra Silvia Berlusconiho na titulní straně. Velký titulek hlásá "BASTA - pro Itálii nastal čas vyhodit Berlusconiho". Dny, kdy si děti v amerických školních jídelnách k obědu dávaly dvojitou porci hranolek, jsou možná sečteny, píše americký deník New York Times. Téměř dvě třetiny z pětadvaceti nejdražších letišť na světě leží v členských zemích Evropské unie, konstatuje rakouský Der Standard. Americké sdružení spisovatelů zvolilo 101 nejlepších filmových scénářů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Týdeník Economist vyšel s fotografií italského premiéra Silvia Berlusconiho na titulní straně. Velký titulek hlásá "BASTA - pro Itálii nastal čas vyhodit Berlusconiho". "Před pěti lety tento list konstatoval, že Silvio Berlusconi není připravený vládnout Itálii", píše Economist. Jako hlavní důvod své tehdejší skepse uvádí, že Berlusconi byl už tenkrát příliš zapletený v obviněních z korupčních praktik, daňových úniků a jednání s mafií.

To vše stále platí, píše Economist, ale co je horší, tentokrát je tu ještě skutečnost, že Berlusconi nedokázal za pět let ani v náznaku zahájit reformy, které sliboval a které Itálie tak zoufale potřebuje. Itálie má z velkých evropských zemí nejpomaleji rostoucí ekonomiku. Platy stoupají, ale produktivita práce ne. V důsledku toho jsou tradiční italská odvětví jako je textilní průmysl, obuvnictví a výroba bílého zboží ještě náchylnější prohrávat v souboji s levnou čínskou konkurencí.

Bohužel Berlusconiho levicový soupeř Romano Prodi neukázal v roli předsedy Evropské komise, že právě on by byl schopným reformátorem a vůdčím typem. I tak ale nastal čas, uzavírá Economist, aby Italové hlasovali pro Prodiho a ne Berlusconiho.

Dny, kdy si děti v amerických školních jídelnách k obědu dávaly dvojitou porci hranolek, jsou možná sečteny, píše americký deník New York Times. V americkém kongresu se totiž pracuje na změně zákona, podle kterého by se ve školách nesměly prodávat nejen hranolky, ale také jiná tučná jídla, sladkosti a slazené nealkoholické nápoje.

Podle stávajícího návrhu by se v amerických školách mohlo prodávat pouze takové jídlo, které by splňovalo vysoké nutriční standardy zdravé výživy - a to nejen ve školních jídelnách, ale také v automatech, bufetech nebo při podávání občerstvení při nejrůznějších společenských a sportovních událostech. Opatření má velkou podporu jak u republikánských, tak u demokratických poslanců, konstatuje New York Times.

Téměř dvě třetiny z pětadvaceti nejdražších letišť na světě leží v členských zemích Evropské unie, píše rakouský deník Der Standard. Podle zprávy londýnské Dopravní výzkumné laboratoře, která byla včera zveřejněna v Bruselu, je nejdražším evropským letištěm letiště v Aténách. Také vídeňské letiště patří k těm nejdražším v Evropě - před ním se umístila letiště v Paříži, Frankfurtu nad Mohanem, Curychu, Amsterodamu a v Budapešti, píše list.

Americký deník Washington Post informuje, že nově objevený druh pravěkých dinosaurů byl podobný obrovským barevně zbarveným krůtám. Tito dinosauři byli velmi rychlí - mohli běžet rychlostí až 40 km/h. K tomuto závěru dospěli američtí vědci poté, co se blízko hranic států Utah a Arizona našly fosílie nového druhu dinosaura. Podle místa nálezu se paleontologové domnívají, že se dinosauři zhruba před sedmdesáti pěti miliony let vyskytovali mezi Kanadou a severním Mexikem.

Podstatně menší dinosauří fosílie tohoto druhu nalezli už dříve ve státech Montana, Jižní Dakota a také v kanadské provincii Alberta. Nyní se ale jedná o nejjižnější nález, který potvrzuje výskyt tohoto druhu dinosaura. Fosílie byly objeveny už v roce 2001, ale teprve teď bylo možné zveřejnit výsledky zkoumání paleontologů, konstatuje Washington Post.

Americké sdružení spisovatelů zvolilo 101 nejlepších filmových scénářů, píše americký deník Los Angeles Times. Absolutním vítězem se stal scénář k filmu Casablanca. V první desítce se zásluhou Francise Forda Coppoly a Maria Puza objevily první dva díly Kmotra. Woody Allen se dočkal hned čtyř poct a jedna z nich za film Annie Hallová je také v první desítce.

Mezi další oceněné filmy Woodyho Allena patří Hana a její sestry, Manhattan a Zločiny a poklesky. Scénárista Charlie Kaufmann dostal tři ocenění za filmy Adaptace, V kůži Johna Malkoviche a Věčný svit neposkvrněné mysli. Také William Goldman uspěl hned třikrát slavným filmem Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži a Princezna nevěsta.

Ani jeden z obou filmů, které před nedávnem bodovaly při udílení Oskarů Crash a Zkrocená hora se mezi 101 hodnocených filmů nedostaly. V první desítce se tedy kromě Casablancy, Annie Hallové, Kmotra I. a Kmotra II. umístily scénáře k filmům Chinatown, Občan Kane, Sunset Boulevard, Někdo to rád horké, Vše o Evě a Network, uzavírá Los Angeles Times.

Jitka Malá, Vít Pohanka, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme