Zahraniční tisk o zatykači na chorvatské generály

Světový tisk si všímá diskuse v Chorvatsku o problému vydání dvou generálů Mezinárodnímu tribunálu v Haagu a také perspektiv německého kancléře Schrödera. Noviny komentují i rasové nepokoje v Británii a možnost sňatku prince Charlese.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vydání a odsouzení válečných zločinců z bývalé Jugoslávie poslouží míru na Balkáně, napsal rakouský liberální Der Standard. Požadavek mezinárodního haagského tribunálu adresovaný Záhřebu, aby Chorvatsko vydalo do Haagu dva ze svých generálů,zemi politicky i společensky rozdělilo. Oba obvinění se u zemřelého prezidenta Franjo Tudjmana těšili jako národní hrdinové značné autoritě: Ante Gotovina vedl v roce 1995 operaci Bouře při dobývání Srby osídlené republiky Srbská Krajina. Rahim Adeni, národností Albánec, velel mezinárodní skupině žoldnéřů, které se klade za vinu vraždění srbských civilistů. Míru na Balkáně poslouží, uvidí-li Srbové, že nejen oni jsou konfrontováni s neblahou minulostí, ale že i Chorvati a v budoucnu snad i Albánci se musí ze svých činů zodpovídat, uvádí rakouský Der Standard.

Francouzský ekonomický list La Tribune poznamenává k setkání ministrů financí zemí G-7 v Římě: Všichni jsme na jedné lodi. To je nepochybně nejvýznamnější poučení po "černém pátku", kdy nejdůležitější burzovní položky klesly o víc než dvě procenta. Oheň zapálily dva americké technologické podniky varováním před klesajícími zisky, které mělo za následek okamžité reakce na asijských trzích, vzápětí i v Evropě a na Wall Streetu. Byla to jednoznačná demonstrace skutečnosti, že naše ekonomiky jsou dnes vzájemmě propojeny jako nikdy předtím. Otřesy na Wall Streetu nebo v Londýně se ihned projeví i jinde. Také ministři financí G-sedmičky, kteří o víkendu jednali v Římě, by měli tuto globalizaci lépe zahrnout do svých koncepcí, Jinak hrozí, že finanční trhy zůstanou bez rozhodčích, soudí La Tribune.

Chmurné vyhlídky pro kancléře Schrödera - nadepsal svůj komentář britský The Guardian. List dále uvádí, že Schröderovy šance na druhé legislativní období se o víkendu zhoršily. Musel přiznat, že se mu možná nepodaří snížit nezaměstnanost v Německu pod hranici 3,5 milionu - jak sliboval před třemi lety ve volební kampani. 18 měsíců těžili Schröderovi sociální demokraté z interních bojů opozičních křesťanských demokratů - teď však zjevně dobré časy skončily a nad berlínskou vládou se stahují mraky temných hospodářských perspektiv. Odvážné předpovědi o snížení nezaměstnanosti a zdravém ekonomickém rozvoji teď kancléřově vládní koalici nepříjmně ztěžují život, uzavírá The Guardian.

Švýcarské noviny Basler Zeitung si kladou otázku, zda severoanglickým městům Bradford, Birmingham, Leeds nebo Burnley nehrozí osud Belfastu a Portadownu. Rasistické nepokoje v Bradfordu o nedělní noci mají svůj základ v sociální bídě, která panuje v části Severního Irska...Situace v někdejším anglickém průmyslovém pásmu dohání tamní mladé bělochy i barevné k zoufalství V porovnání se svými rodiči už nejsou ochotni smířit se s osudem. Žádají právo na oráci a sociální rovnost. Ale nikdo se o to nestará - kromě hrstky rasistů. Ti stejně jako severoirští agitátoři využívají obecné frustrace a podněcují etnickou nenávist. Podvědomě doutnající imperialistické smýšlení mnoha Britů tuto nebezpečnou hru podporuje, varuje závěrem švýcarský list Basler Zeitung.

Německý deník Die Welt si všímá nového kodexu chování britské královské rodiny. Její členové musí v budoucnu lépe rozlišovat mezi svou oficiální rolí a možnými ekonomickými zájmy. S odvoláním na londýnský Sunday Telegraph má být nově přijatým kodexem chování zajištěno, že královský status nebude zneužíván pro soukromé zájmy. List uvádí, že kolem návrhu nového kodexu došlo mezi princem Filipem a následníkem trůnu princem Charlesem k ostrému sporu. Podle deníku Daily Mail princ Charles už nevylučuje sňatek se svou dlouholetou přítelkyní Camillou Parker-Bowlesovou (párkr-boulsovou), která následníka trůnu i oba jeho syny Williama a Henryho doprovázela na dovolenou.

Tento sňatek rozvedeného prince s rovněž rozvedenou ženou by zřejmě způsobil konflikt královské rodiny s anglikánskou církví, i když i v jejích řadách už panují na tuto otázku různé názory. Nicméně britští monarchové jsou zároveň i hlavou anglikánské církve a jako takoví zodpovědní za její "čistotu". V rozhovoru pro BBC princ Charles mj. také požádal média, aby "duši zesnulé princezny Diany dopřáli klidu". Trvalá publicita a připomínka tragédie je pro syny Lady Diany velice bolestná, uvádí spolu s ostatními citovanými listy deník Die Welt.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme