Základní škola v Číně odmítla dceru čínského disidenta, ta prosí o pomoc čínskou první dámu

Desetiletá dívka z Číny nemůže chodit do vybrané základní školy. Důvodem jsou politické aktivity jejího otce, známého disidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští studenti chodí do školy šest dní v týdnu | Foto: Fotobanka stock.xchng, mforman

Celá kauza propukla na konci února v hlavním městě provincie An-chuej, kdy 50letého Čang Lina a jeho 10letou dceru zadrželi policisté a odvezli je, proti jejich vůli, do disidentovy rodné obce vzdálené od metropole zhruba dvě hodiny jízdy.

Základní škola, kam malá An-ni chodila, ji totiž odmítla vzít zpět. Podle Čanga, který strávil 13 let ve vězení a v pracovních táborech, jde tak o jasnou šikanu ze strany úřadů a mstu za jeho prodemokratické aktivity.

Čínský aktivista se ale dlouho odmítal vzdát a byl odhodlán s úřady dále bojovat. Teď ale vše vzdal, protože policie zatkla 20 až 30 lidí, kteří ho přišli podpořit, někteří byli i odsouzeni k několikadennímu vězení. Na svobodu se stále nedostalo asi pět z nich. Čang Lin ustoupil, aby je tím dostal na svobodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příběhu mluvil v Dopoledním Radiožurnálu redaktor Robert Mikoláš.

Nejtěžší však pro něho nyní je, jak vše vysvětlí své dceři. Jak jí odpoví na otázku, proč už nemůže za svými spolužáky a proč ji do školy nechtějí pustit.

Dívka napsala čínské první dámě Pcheng Li-jüan dopis, ve kterém jí oslovuje ‚babičko Pcheng‘ se slovy, že se opravdu chce vrátit do školy ve městě Che-fej. Manželku čínského prezidenta prosí, aby řekla policistům i učitelům, že jí mají do školy pustit.

Dopis se dostal i na největší čínský mikroblog Wej-po a okamžitě vyvolal vlnu solidarity. Na druhé straně ovšem také přibývá pobouřených reakcí na adresu úřadů.

Zatím však disident Čang Lin i jeho dcera zůstávají pod přísným dozorem policie, do metropole provincie An-chuej se tak nemohou vrátit.


Dívku odmítá základní škola ve městě Che-fej, provincie An-chuej

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme