Západní státy včetně Česka odmítly celosvětový dohled nad internetem

Celosvětová cenzura internetu zřejmě nebude. Nová pravidla plánu regulace obsahu světové sítě a přenosu dat odmítly na mezinárodní konferenci v Dubaji západní státy včetně Česka. Konečný návrh smlouvy dostanou delegáti k podpisu ještě dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internetové kabely

Internetové kabely | Foto: stock exchange

Západní státy odmítly přistoupit na změny, které by mohly omezit svobodu internetu například tím, že by ho spravovaly jednotlivé vlády nebo jimi řízené organizace. Kompromisní návrh podle nich dává až příliš velké pravomoci OSN a dalších činitelům.

Nejaktivněji prosazovaly přísnější kontrolu nad internetem Čína a Rusko za podpory některých zemí Středního východu a Afriky. Vesměs jde o státy s totalitní snahou či zkušeností. Proti jejich návrhům šly tvrdě především Spojené státy, Velká Británie a Austrálie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z konference OSN o telekomunikacích v Dubaji mluvil ředitel sdružení Cz.nic, a člen české delegace Ondřej Filip.

„S těžkým srdcem musím oznámit, že Spojené státy nemohou podepsat dohodu ve stávající podobě," citovala agentura Reuters Terryho Kramera, amerického zástupce na konferenci v Dubaji.

Iniciativu se rozhodla nepodpořit také Česká republika. „Trvali jsme například na tom, aby v textu byl odkaz na deklaraci o lidských právech. Nebyly dobře adresovány naše zmínky o tom, že bychom chtěli explicitně třeba vyloučit internetový obsah z dokumentu,“ přiblížil na Rádiu Česko výkonný ředitel Cz.nic a člen české delegace v Dubaji Ondřej Filip.

Nepodepsání smlouvy západními zeměmi přesto označil za fiasko. „Smlouva měla být celosvětová. A to bez podpisu zemí, jako jsou USA a Velká Británie, můžeme jen těžko nazvat. Na druhé straně Rusko, které připojovalo ke svému podpisu určitý text, jasně mluví o tom, že internet vždycky považovalo za součást telekomunikací, což dokazuje, že obavy západního světa byly oprávněné,“ uvedl.

Pro Českou republiku je tak podle něj závazný původní telekomunikační řád z roku 1988. „Existuje ale jakási západní koalice svobodného světa, která trvá na dosavadním principu správy internetu, který je založen na tom, že se na něm podílí nejen vlády, ale i zástupci uživatelů, společnosti poskytovatelů připojení a podobně,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O závěrech konference v Dubaji jsme v Ozvěnách dne mluvili se šéfredaktorem odborného serveru root.cz Petrem Krčmářem

Některé země ale nyní varují, že pokud se nepodaří dohodnout na celosvětové regulaci, bude internet fungovat v různých částech světa rozdílně. Rusko třeba tvrdí, že se svět dočká značně roztříštěného internetu.

„Ono už to tak je, že v některých zemích regulace existuje. Například Čína je schopná bez problémů zablokovat i velký server typu Google nebo YouTube, protože se tam objevila nějaká protistátní videa. Tady šlo jen o nějaké posvěcení, aby byl internet celkově svázán a neohrožoval konkrétní vládu,“ vysvětlil v Ozvěnách dne šéfredaktor odborného serveru root.cz Petr Krčmář.

Vladimír Kroc, Klára Bílá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme