Zarkáví prý chystá chemické útoky v Evropě

Nejnebezpečnější terorista světa, Jordánec abú Músá Zarkáví údajně plánuje chemický útok v Evropě. Ve svém dubnovém čísle to s odvoláním na německé a jordánské tajné služby tvrdí německý politicko-analytický měsíčník Cicero.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

abú Músa Zarkáví | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Jeden z nejhledanějších teroristů a hlavní spojenec sítě Al-Káida v Iráku se prý pokouší vyrobit a použít chemické bojové látky. "Jednou v Evropě prožijeme velký třesk a bude za ním Zarkáví," řekl v magazínu pracovník německé Spolkové zpravodajské služby BND.

Podle bezpečnostních služeb má Zarkáví pokusná centra na severním Kavkazu a v Gruzii. Západní tajné služby ale nevědí, jak dalece se svými pokusy dosud uspěl. "Víme jen, že na tom pracuje," prohlásil člen tajných služeb v měsíčníku.

Jordánec Zarkáví, "korunní princ Usámy bin Ládina", se skrývá v Iráku a podporuje jej Írán. Podle tajných služeb je právě on mužem v pozadí islamistických teroristických útoků. Jordánské a německé tajné služby jej podle magazínu označily za nejnebezpečnějšího muže současného světa.

Nynější analýza v Ciceru není první varovnou zprávou týkající se Zarkávího útočných plánů. V polovině března napsal americký časopis Time s odvoláním na americkou rozvědku, že Zarkáví možná plánuje útoky na běžné civilní cíle v USA, například na školy či divadla. USA vypsaly na jeho dopadení odměnu 25 milionů amerických dolarů.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme