Zbloudilá střela poznamenala šampionát ve skate bowlu v Rio de Janeiru

Rio de Janeiro hostí tento víkend jeden z podniků Mistrovství světa ve skate bowlu. Jedná se o téměř akrobatickou jízdu na skateboardu ve speciální betonové dráze, která připomíná velkou členitou vanu či mísu. Soutěž s mezinárodní účastí se ale nekoná v bohatších čtvrtích Ria. Hostí ji velký park, který už přes dva roky slouží veřejnosti v problematické severní zóně města. A vstup je zdarma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všichni skateboardisti mají na hlavě helmu. Vstup je volný, ale pravidla se tu dodrżují | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

V parku Madureira je podnik světového poháru v bowl skateboardingu už podruhé. 34 skateboardistů, včetně nejlepších na světě, se tady utká o body i o výhru 70 tisíc dolarů.

„Rozhodně je to něco jiného, má to něco do sebe. Není perfektní, ale líbí se mi," hodnotí dráhu po svých kvalifikačních jízdách Chris Russell, který přijel z Kalifornie.

Proč se závod koná tady, vysvětluje organizátorka Maria Joana Aguiar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brazilské Rio de Janeiro má tento týden už šestý případ smrti, či zranění po zásahu zbloudilou kulkou, informoval zpravodaj David Koubek

„Hlavně kvůli dráze, je jedna z nejlepších, dokonce v celé Latinské Americe. Postavili ji tak, aby měla parametry pro profesionální sport. Závodníci sem rádi jezdí.“

Mraveniště větší než Václavské náměstí

Park Madrueira se jako vždy na začátku víkendu zaplnil a část určená skateboardistům především. Připomíná mraveniště.

Park Madureira jako by byl z jiné planety. Kolem je ale nebezpečná severní zóna s typickými domy, které vypadají jako nedostavěné | Foto: David Koubek

Na jedné polovině světových špičky v bowlu a na druhé se na rampách pro streetový styl prohánějí desítky mladíků, dívek. Puberťáků i docela malých dětí.

„Je to tu perfektní,“ hodnotí 13letá Mariane. Bydlí nedaleko. Dřív tu prý byla skládka a křoví. Teď sem chodí každý den. Se skateboardem začala jen díky tomu, že tady vznikl tenhle park.

„A skvělé je taky to, že se nám podařilo uspořádat podnik světového poháru právě tady. Můžeme tady ukázat špičkový skateboarding a sportovce, kteří jsou pro místní mládež velkými idoly," říká organizátorka Maria Joana.

„Je to tady skvělé místo. Hlavně děti se tu mohou zabavit, místo aby se zaplétali s nebezpečím na ulici. Myslím, že to obyvatelům pomáhá. Postavit tenhle park byl opravdu dobrý počin," říká americký závodník Chris Russell.

Park, otevřený v červenci 2012 byl doslova revoluce. Na pásu širokém jako Václavské náměstí, ale dvakrát delším, je hudební pódium, kino, vodotrysky, prolézačky i stezku pro cyklisty a bruslaře.

Bezpečí narušil výstřel do diváků

I kvůli přítomnosti desítek strážníků si park chválí i rodiče, zvlášť proto, že celá severní zóna není příliš bezpečná.

Tribuna za diváky zůstala po zranění jednoho z nich zbloudilou střelou prázdná | Foto: David Koubek

„Je to místo, které je vyloženě pro děti," říká o parku Jocelayne Perreira, která přivezla osmiletou dceru a pětiletého syna. „Můžeš sem bezpečně dojet nebo dojít, a nemusíš se bát, co tady bude za individua."

Jenže násilí se nevyhnulo ani soutěži v parku Madureira. Údajně zbloudilá kulka zasáhla 20letého diváka přímo na tribuně, kvůli hlasité hudbě přitom nebylo slyšet žádnou přestřelku.

Organizátoři ale nechali soutěž pokračovat, zavřeli pouze tribunu. Podobné události jsou v Riu de Janeiru časté.

Pokud se případ potvrdí, bude to za poslední týden ve městě už 6. člověk zabitý nebo postřelený zbloudilou střelou.

David Koubek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme