'Ze snu do neznáma.' Američané se bouří proti rušení vízového programu DACA, soud řeší první žalobu

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zrušit program DACA, který chrání před deportací statisíce imigrantů, kteří přišli do USA jako děti, vyvolal napříč USA různorodé reakce. Patnáct států a federální distrikt Washington už ve středu podaly u newyorského soudu žalobu, kterou chtějí plán prezidenta zablokovat. Přistěhovalci, kterých se změna týká, mezitím řeší, co s nimi bude.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti rozhodnutí Donalda Trumpa lidé protestovali v několika amerických metropolích.

Proti rozhodnutí Donalda Trumpa lidé protestovali v několika amerických metropolích. | Zdroj: Reuters

„Když nemůžu zůstat tady, kam půjdu?“ To je otázka, která momentálně trápí přes 700 tisíc přistěhovalců, kteří do USA přišli nelegálně v dětství a stali se součástí programu DACA, jež je chrání a poskytuje jim studijní a pracovní povolení.

Mnoho z nich se navíc nebojí jen o svou budoucnost. „Mám zaměstnance, který je americkým občanem. Co se stane, když budu muset odejít?“ popsala pro The Guardian Reyna Montoya z Arizony.

Proměnlivá rétorika Donalda Trumpa

Červen 2015: „Okamžitě zruším nelegální exekutivní příkaz prezidenta Obamy o imigraci, okamžitě.“

Srpen 2016: „Okamžitě zruším dvě nelegální amnestie prezidenta Obamy, kterými se vzepřel federálním zákonům a ústavě, aby omilostnil zhruba pět milionů nelegálních imigrantů.“

Listopad 2016: „Vymyslíme něco, co udělá lidi šťastné a hrdé. Dostali se sem v mladém věku, pracují tu, studují tu. Někteří byli dobří studenti, někteří mají skvělou práci. Jsou v téhle snové zemi a neví, co se s nimi stane.“

Leden 2017: „Neměli by být příliš znepokojeni. Mám velké srdce. Postaráme se o všechny. Budeme mít velmi silné hranice. Budeme mít velmi solidní hranice. Tam, kde jsou skvělí lidé, kteří jsou tady, kteří odvedli dobrou práci, by neměli být tolik znepokojeni. "

Úterý 5. září 2017: „Jde o pozvolný postup, nikoliv náhlý postup. Povolení nevyprší po dobu dalších šesti měsíců a zůstane aktivní až dalších 24 měsíců. Ve skutečnosti nejde o to odříznout jen program DACA, jde spíš o to dát prostor Kongresu, aby konečně jednal.“

Později v úterý: Donald Trump na svém twitteru napsal, že se problémem bude znovu zabývat, pokud ho Kongres nevyřeší.

Výběr prohlášení Donalda Trumpa přichystal Wall Street Journal.

Nejen o svou budoucnost se bojí také strojní inženýrka Angelica Hernandezová. Narodila se v Mexiku a v devíti se přestěhovala do Spojených států. Poprvé byla zařazena do programu DACA, když studovala na Standfordu. Poté si koupila dům a vdala se za dalšího přistěhovalce, který je také součástí programu. Mají dvě děti, které jsou americkými občany.

„Neexistuje pro mě žádná možnost, jak bych tu mohla zůstat legálně. Hledáme cesty, jak ochránit naše dcery v případě, že budeme deportováni,“ svěřila se The Guardian. 

Prezidentovo rozhodnutí kritizují lidé napříč politickým spektrem. Mimo demokraty je to ale také několik republikánů, mezi které patří například senátor John McCain. Své řekl i bývalý americký prezident Barack Obama, který kroky svého nástupce označil za kruté a špatné.

Přistěhovalců se zastali také významní manažeři amerických firem v otevřeném dopise. Prezidenta i Kongres v něm vyzvali k tomu, aby program neukončovali s tím, že lidé, kteří jsou jeho součástí, jsou pro jejich společnosti i ekonomiku nezbytní.

„Vymyslíme něco, co udělá lidi šťastné a hrdé. Dostali se sem v mladém věku, pracují tu, studují tu. Někteří byli dobří studenti, někteří mají skvělou práci. Jsou v téhle snové zemi a neví, co se s nimi stane,“ sliboval ještě v listopadu 2016 Donald Trump.

Po úterním oznámení se však situace o nic jasnější a šťastnější nezdá a je teď na Kongresu, aby podmínky pro imigranty, kteří přišli do USA jako děti, upravil zákonem. Pokud tak neučiní do půl roku, ztratí lidé, na které se dosud DACA vztahoval, možnost získat vízum či pracovní povolení a budou nuceni opustit zemi, ve které většinu života žili.

Server iROZHLAS.cz připravil k tématu několik otázek a odpovědí, které vysvětlují, odkud program pochází i kdo na prezidenta Trumpa tlačil, aby ho zrušil.  

Co přesně DACA je?

Jde o program vytvořený federální vládou v roce 2012, tedy za vlády prezidenta Baracka Obamy. Lidem, kteří přišli nelegálně jako děti, dává dočasné právo v USA žít, studovat a legálně pracovat. Ti, kteří se o zařazení do programu žádají, musí mít čistý trestní rejstřík, být studenty, být vystudovaní, nebo sloužit v armádě.

Proti zrušení vízového programu DACA se protestovalo například ve Washingtonu. | Zdroj: Reuters

Pokud tyto a další podmínky splní, je jim uděleno obnovitelné vízum, které jim umožní v USA žít a pracovat bez strachu z deportace. Lidem, kteří se do programu hlásí, se v angličtině říká dreamers. Většina z nich pochází z Mexika, Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu. Podle Bílého domu je jim mezi 15 a 36 lety.

Proč „dreamers“?

Program vytvořila Obamova vláda jako kompromis poté, co se Kongresu nepodařilo prosadit zákon (v originálním znění Development, Relief and Education for Alien Minors (Dream) Act – pozn. redakce), který by těm, kteří v dětství přišli nelegálně do USA, umožnil získat trvalý legální pobyt. Zmiňovaný zákon byl poprvé představen v roce 2001 (tedy ještě za úřadování republikánského prezidenta George Bushe – pozn. redakce) a opakovaně se ho nepodařilo schválit.

Podle ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse a dalších kritiků je opatření Trumpova předchůdce Baracka Obamy neústavní.

Co přesně znamená prezidentův krok?

Trumpova administrativa oznámila, že začne „řádně a zákonně ukončovat činnost“ programu a zruší „memorandum, které program autorizovalo“. Zmiňovaným memorandem je myšleno interní sdělení ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitano, které vydala pro imigrační úředníky v roce 2012. V něm žádala, aby nevynucovali deportaci takzvaných dreamers.

Proti zrušení vízového programu DACA protestují lidé napříč Spojenými státy. | Zdroj: Reuters

Nyní má Kongres půl roku, aby situaci upravil zákonem. Vzhledem k tomu, že Obama vytvořil program exekutivním příkazem, Trump měl pravomoc jednoduše jeho rozhodnutí zvrátit. Současný americký prezident řekl, že vláda „obecně nepřijme opatření", která by odstranila zákony dodržující přistěhovalce, kteří jsou součástí tohoto programu.

Kdo podal žalobu proti prezidentově rozhodnutí?

K žalobě se kromě federálního distriktu metropole Washingtonu připojilo 15 dalších amerických států: New York, Massachusetts, Washington, Connecticut, Delaware, Havaj, Illinois, Iowa, Nové Mexiko, Severní Karolína, Oregon, Pensylvánie, Rhode Island, Vermont a Virginie.

Generální prokurátor státu Washington Bob Ferguson, který o podání hromadné žaloby informoval, označil Trumpův postup za „ostudný". Ferguson se Trumpovi postavil už v minulosti, a to v případě protiimigračního dekretu namířeného proti převážně muslimským zemím.

Trump ruší Obamův program pro dětské přistěhovalce. Byl protiústavní, tvrdí ministr

Číst článek

Žalobou kvůli programu DACA ale Trumpovi hrozili už dříve, nikoliv však odpůrci, ale spolustraníci. Poté, co se mu nepodařilo zrušit program hned po nástupu do funkce, několik republikánských státních zástupců v dopise ministrovi spravedlnosti pohrozilo, že pokud vláda nezačne situaci řešit, přidají program DACA k jinému protiimigračnímu soudnímu řízení, které už probíhá.

Podle deníku The Guardian v dopise zmínili také ultimátum – 5. září 2017, tedy den, kdy ministr spravedlnosti oznámil, že Donald Trump rozhodl o zrušení vízového programu. Zmiňovaný dopis podepsali státní zástupci například z Texasu, Alabamy, Arkansasu, Idaha, Kansasu, Louisiany, Nebrasky nebo Jižní Karolíny. Byl mezi nimi i státní zástupce z Tennessee, tento stát ale od té doby svůj přístup změnil a nyní program podporuje a volá po legislativě na ochranu dreamers.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme