Země slibují Iráku peníze na obnovu. Kuvajt pošle zemi dvě miliardy dolarů

Kuvajt poskytne Iráku na obnovu země dvě miliardy dolarů, tedy přes 41 miliard korun, z toho polovinu jako půjčku a zbytek jako přímé investice. Na mezinárodní konferenci o obnově Iráku, kde je zastoupena i Česká republika, to ve středu oznámil kuvajtský emír Sabah Ahmad Sabah. Konference ve středu končí a účastníci by měli sdělit, jakým způsobem Iráku pomohou.

Kuvajt Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válelčné škody v Iráku (ilustrační foto) | Foto: Ari Jalal | Zdroj: Reuters

Agentura AP k závazku Kuvajtu uvedla, že je v mnoha ohledech ohromující. Kuvajťané mají stále v paměti iráckou invazi, kterou do jejich země nařídil někdejší irácký prezident Saddám Husajn. Podle AP si Kuvajt přeje mít nyní v těsném sousedství zemi se stabilní vládou.

Dvanáct vojenských chemiků odletělo do Iráku, kde budou v rámci půlroční mise cvičit kolegy

Číst článek

„Toto početné mezinárodní shromáždění je odrazem ohromných ztrát, které Irák utrpěl v boji proti terorismu. Bez pomoci nedokáže obnovu zahájit, a proto jsme dnes tady my, abychom stáli Iráku po boku,“ řekl emír.

Čas na vděk a solidaritu

Generální tajemník OSN António Guterres účastníky vyzval, aby Irák podpořili. „Je čas vyjádřit iráckému lidu vděk a solidaritu,“ řekl. Oznámil také, že OSN zahájí dvouletý program pomoci, který má irácké vládě pomoci při řešení sociálních aspektů obnovy.

Zástupce irácké vlády při zahájení konference v pondělí oznámil, že si obnova po bojích s radikální organizací Islámský stát (IS) vyžádá 88 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč). Porážku IS Bagdád oznámil v prosinci.

Až 17 miliard dolarů (349 miliard Kč) je podle iráckých zdrojů zapotřebí na obnovu budov. OSN odhaduje, že jen v Mosulu, kde měl IS hlavní sídlo, bude potřeba vystavět nebo opravit asi 40 000 domů.

Na konferenci jsou politici, investoři a zástupci nevládních skupin. Česko podle ministerstva zahraničí zastupuje náměstek Martin Tlapa.

Polsko poskytne finance Libanonu. Na pomoc syrským uprchlíkům v zemi půjde 10 milionů dolarů

Číst článek

Tillerson: třímiliardový úvěr

Za Spojené státy na konferenci v úterý vystoupil ministr zahraničí Rex Tillerson. Ten upozornil, že velké bojové operace proti IS sice skončily, ale že příslušníci IS se teď snaží najít podporu jinde a že hrozí jeho návrat. Spojené státy se na konferenci nezavázaly k přímé pomoci, oznámily však třímiliardový úvěrový kredit.

Agentura AP připomíná, že Spojené státy za posledních devět let Iráku pomohly částkou 60 miliard dolarů. Z toho 25 miliard USD dostala irácká armáda. Nevládní organizace přislíbily Iráku na humanitární pomoc 330 milionů dolarů.

Agentura AP také napsala, že vzhledem ke krizím vyvolaných boji v Iráku a Sýrii se projevuje únava dárcovských zemí. Ochotu přispět ovlivňuje i politické napětí v regionu.

Do Kuvajtu sice přijel íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, vyhnul se ale skupinovému fotografování. Írán je spojencem vlád v Bagdádu a Damašku, většina arabských zemí oblasti Perského zálivu ho podezírá ze snahy dominovat regionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme