Země slibují Iráku peníze na obnovu. Kuvajt pošle zemi dvě miliardy dolarů

Kuvajt poskytne Iráku na obnovu země dvě miliardy dolarů, tedy přes 41 miliard korun, z toho polovinu jako půjčku a zbytek jako přímé investice. Na mezinárodní konferenci o obnově Iráku, kde je zastoupena i Česká republika, to ve středu oznámil kuvajtský emír Sabah Ahmad Sabah. Konference ve středu končí a účastníci by měli sdělit, jakým způsobem Iráku pomohou.

Kuvajt Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válelčné škody v Iráku (ilustrační foto) | Foto: Ari Jalal | Zdroj: Reuters

Agentura AP k závazku Kuvajtu uvedla, že je v mnoha ohledech ohromující. Kuvajťané mají stále v paměti iráckou invazi, kterou do jejich země nařídil někdejší irácký prezident Saddám Husajn. Podle AP si Kuvajt přeje mít nyní v těsném sousedství zemi se stabilní vládou.

Dvanáct vojenských chemiků odletělo do Iráku, kde budou v rámci půlroční mise cvičit kolegy

Číst článek

„Toto početné mezinárodní shromáždění je odrazem ohromných ztrát, které Irák utrpěl v boji proti terorismu. Bez pomoci nedokáže obnovu zahájit, a proto jsme dnes tady my, abychom stáli Iráku po boku,“ řekl emír.

Čas na vděk a solidaritu

Generální tajemník OSN António Guterres účastníky vyzval, aby Irák podpořili. „Je čas vyjádřit iráckému lidu vděk a solidaritu,“ řekl. Oznámil také, že OSN zahájí dvouletý program pomoci, který má irácké vládě pomoci při řešení sociálních aspektů obnovy.

Zástupce irácké vlády při zahájení konference v pondělí oznámil, že si obnova po bojích s radikální organizací Islámský stát (IS) vyžádá 88 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč). Porážku IS Bagdád oznámil v prosinci.

Až 17 miliard dolarů (349 miliard Kč) je podle iráckých zdrojů zapotřebí na obnovu budov. OSN odhaduje, že jen v Mosulu, kde měl IS hlavní sídlo, bude potřeba vystavět nebo opravit asi 40 000 domů.

Na konferenci jsou politici, investoři a zástupci nevládních skupin. Česko podle ministerstva zahraničí zastupuje náměstek Martin Tlapa.

Polsko poskytne finance Libanonu. Na pomoc syrským uprchlíkům v zemi půjde 10 milionů dolarů

Číst článek

Tillerson: třímiliardový úvěr

Za Spojené státy na konferenci v úterý vystoupil ministr zahraničí Rex Tillerson. Ten upozornil, že velké bojové operace proti IS sice skončily, ale že příslušníci IS se teď snaží najít podporu jinde a že hrozí jeho návrat. Spojené státy se na konferenci nezavázaly k přímé pomoci, oznámily však třímiliardový úvěrový kredit.

Agentura AP připomíná, že Spojené státy za posledních devět let Iráku pomohly částkou 60 miliard dolarů. Z toho 25 miliard USD dostala irácká armáda. Nevládní organizace přislíbily Iráku na humanitární pomoc 330 milionů dolarů.

Agentura AP také napsala, že vzhledem ke krizím vyvolaných boji v Iráku a Sýrii se projevuje únava dárcovských zemí. Ochotu přispět ovlivňuje i politické napětí v regionu.

Do Kuvajtu sice přijel íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, vyhnul se ale skupinovému fotografování. Írán je spojencem vlád v Bagdádu a Damašku, většina arabských zemí oblasti Perského zálivu ho podezírá ze snahy dominovat regionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme