Zemřel Jack O'Neill, průkopník neoprenových kombinéz a hvězda mezi surfaři

Ve věku 94 let zemřel americký návrhář a průkopník ve vývoji neoprenové kombinézy Jack O'Neill. Informoval o tom v sobotu zpravodajský web BBC. O'Neill otevřel svůj první obchod pro surfaře v roce 1952. Zpopularizoval nošení neoprenu při surfování na studeném oceánu. Jeho jméno se po několika letech stalo nejznámější značkou surfařů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Surfování bylo důležitou součástí mého života,“ řekl O'Neill v rozhovoru v roce 2011. „Žil jsem v rušné části San Franciska a když se mi opravdu nedařilo, skočil jsem do oceánu a všechno bylo rázem v pohodě.“

„Mým jediným přáním bylo mít vlastní obchod s potřebami pro surfaře. Myslel jsem si, že si u mě něco koupí jen pár chlapů a že budu mít parťáky na surfování... Nikdo není víc překvapený než já, že moje podnikání bylo tak úspěšné,“ dodal.

S neoprenem začal O'Neill experimentovat poté, co ve 40. letech opustil americké letectvo a přestěhoval se do San Franciska. Materiál už tehdy používalo americké námořnictvo. O'Neill začal surfovat a v tu dobu i šít neoprenové kombinézy.

Ačkoliv nakonec není považován za otce neoprenové kombinézy, je vnímán jako průkopník v jejím vývoji. Začátkem 70. let O'Neill přišel o oko, když testoval jeden z prvních prototypů vázání na surf.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme