Čínské kondomy jsou pro naše muže moc malé, posteskl si ministr zdravotnictví v Zimbabwe

Čínský výrobce stížnosti z africké země vyslyšel a přislíbil, že velikostní škálu svých produktů rozšíří, informoval tento týden deník South China Morning Post. Věc má přitom daleko do bezstarostné obchodní výměny či do úsměvné zprávy. Zimbabwe sužuje virus HIV, v krvi ho má skoro každý sedmý obyvatel. A kondomy, klíčová ochrana proti nákaze, tam míří právě z Číny.

Harare - Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavené kondomy v zimbabwském hlavním městě Harare, květen 2014. Podle UNAIDS (2017) je 13,5 % ze zhruba 14milionové populace Zimbabwe HIV pozitivních, čili virus koluje v krvi zhruba každého sedmého člověka.

Vystavené kondomy v zimbabwském hlavním městě Harare, květen 2014. Podle UNAIDS (2017) je 13,5 % ze zhruba 14milionové populace Zimbabwe HIV pozitivních, čili virus koluje v krvi zhruba každého sedmého člověka. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

"Oblast jižní Afriky má nejvyšší výskyt HIV," připomněl zimbabwský ministr zdravotnictví David Parirenyatwa minulý týden, kdy se v hlavním městě Harare účastnil akce zaměřené na osvětu v prevenci HIV/AIDS.

"My prosazujeme užívání kondomů," ujistil Parirenyatwa veřejnost. "Jenže (u nás) kondomy nevyrábíme. Dovážíme je z Číny, a někteří muži si stěžují, že jsou moc malé." 

Řešením by bylo, doporučil podle serveru Newsday ministr, aby se prezervativy naučily vyrábět tuzemské firmy, místo aby se země musela spoléhat na import z ciziny.

Data, požadavky, velikosti

Parirenyatwova slova však vyslyšeli nejen v Harare. Jak zjistil hongkongský deník South China Morning Post, dostala se také do Číny - přesněji řečeno až k velkovýrobci kondomů, který své zboží dodává právě i do Zimbabwe. A ten se rozhodl konat.

Zlodějům toaletního papíru skončily žně. Čínské veřejné záchodky se brání čtečkou obličejů

Číst článek

Listu to potvrdil přímo manažer společnosti Čao Čchuan. "Co se odlišných požadavků zákazníků například v Zimbabwe týče, je (naše firma) Daxiang schopna a povinována jim vyjít vstříc. Proto jsme zahájili výzkum zákaznických dat v regionu, abychom se připravili na výrobu budoucích produktů různých velikostí," přislíbil Čao.

Připomněl, že požadavky zákazníků se mění oblast od oblasti; například čínští muži podle něj vyhledávají spíše tenčí prezervativy a velikost pro ně není rozhodující, v Severní Americe prý zase preferují měkký materiál.

Epidemie HIV

Čína patří mezi největší světové producenty prezervativů. Přibližně 300 výrobců jich ročně posílá na trh kolem tří miliard. 

Naopak Zimbabwe zaujímá přední místo na žebříčku jejich dovozců. Není divu: podle UNAIDS (2017) je 13,5 % ze zhruba 14milionové populace HIV pozitivních, čili virus koluje v krvi zhruba každého sedmého člověka.

Nicméně chmurná čísla se postupně snižují. Zatímco v roce 2010 hlásilo Zimbabwe 79 tisíc nově nakažených, o šest let později už tento počet klesl téměř dvojnásobně, na 40 tisíc. A velkou roli v tom hrají právě kondomy. 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme