Zimní bouře napříč Severní Amerikou má přes 30 obětí. Někteří lidé umrzli v autech nebo v závějích

Mrazivé počasí a zimní bouře si v Severní Americe vyžádaly v posledních dnech nejméně 38 obětí. Celkem 34 lidí zemřelo v USA, čtyři mrtvé hlásí Kanada. Očekává se, že počet obětí ještě poroste, protože někteří obyvatelé uvázli ve svých domech, uvedla v noci na dnešek agentura AP. Desetitisíce domácností a firem se ocitly bez elektřiny.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi nejhůř zasažené oblasti patří okolí Buffala na severu státu New York

Mezi nejhůř zasažené oblasti patří okolí Buffala na severu státu New York | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Rozsah bouře je téměř bezprecedentní, neboť zasáhla oblast táhnoucí se od Velkých jezer na hranicích s Kanadou po řeku Rio Grande podél hranice s Mexikem. Zhruba 60 procent americké populace čelí nějakému druhu výstrahy před zimním počasím. Teploty prudce klesly pod normální hodnoty od Skalistých hor až po Apalačské pohoří.

Jenom do nedělního odpoledne bylo v USA podle serveru FlightAware zrušeno přes 1700 letů. Plnou silou bouře udeřila na Buffalo, kde kombinace větru o síle hurikánu a sněhu ochromila i úsilí záchranných složek. Guvernérka státu Kathy Hochulová řekla, že v neděli uvázly téměř všechny hasičské vozy ve městě.

Některé z obětí zemřeli ne přímo kvůli mrazům, ale jen proto, že se k nim doktoři nedokázali dostat. Další ale umrzli ve svých autech nebo přímo na ulicích v závějích. Se záchranou lidí, kteří uvízli na cestách, pomáhala i armáda.

Místní letiště má být podle místních úřadů uzavřeno až do úterního rána. Podle Národní meteorologické služby bylo na letišti v neděli v 7.00 místního času 109 centimetrů sněhu.

Nejhorší mrazy hlásí stát Montana, kde teplota klesá i k 45 stupňům pod nulou.

Bouře přerušila dodávky elektřiny od státu Maine po Seattle, ale poruchy se dařilo průběžně opravovat a podle serveru poweroutage.us bylo v neděli odpoledne bez proudu méně než 200 tisíc odběratelů, oproti vrcholu 1,7 milionu.

Úmrtí související s bouří byla v posledních dnech hlášena z celých USA, mimo jiné 13 ze státu New York a deset z Ohia. Šest motoristů zahynulo při nehodách ve státech Missouri, Kansas a Kentucky.

V Kanadě při nehodě autobusu na dálnici v provincii Britská Kolumbie v sobotu zahynuli čtyři lidé a 36 lidí bylo ošetřeno se zraněními.

Postupně by se mělo oteplovat, ale meteorologové varují, že bude trvat ještě několik dní, než se bouře úplně rozplyne. Lidé by tak dál neměli opouštět své domovy, pokud nutně nemusí.

jkb, maf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme