Zpravodaj ČRo v Káhiře: Den ve znamení krvavých střetů

Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Káhiře Břetislava Turečka bylo odpoledne v centru Káhiry velmi ošklivé. V tuto chvíli už je podle jeho slov větší klid. Zmizely denní pořádkové síly a na jejich místě jsou obrněná vozidla egyptské armády. Prezident Husní Mubarak dnes vyhlásil zákaz nočního vycházení, který platí v celé zemi od 17 hodin do šesti hodin ráno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Páteční střety demonstrantů s policií byly v Káhiře opravdu tvrdé.

Páteční střety demonstrantů s policií byly v Káhiře opravdu tvrdé. | Zdroj: ČTK

Přesto podle slov Břetislava Turečka v ulicích zůstaly tisíce demonstrantů, kteří se pohybují asi půl kilometrů od centra Káhiry na břehu Nilu, kde sídlí egyptská státní televize, soud a další významné instituce. Bezpečnostním silám se nepodařilo zabránit protestujícím v tom, aby ve večerních hodinách napadli státní televizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci mluví přímo z centra dění zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Káhiře Břetislav Tureček v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

Podle spolupracovnice Rádia Česko Anna Janků v Káhiře se situace ve večerních hodinách mění každých deset minut. Do ulic podle jejích slov vyrazily ve skupinách lidé, kteří drancují, a kteří nemají s demonstracemi naprosto nic společného.

„Teď jde o to, jestli převáží současná nálada a režim opravdu skončí, anebo ta revolta bude velmi brutálně potlačena, což by samozřejmě také znamenalo velkou změnu nejen v náladě, ale i v politickém a bezpečnostním uspořádání nejen v Egyptě, ale na celém Blízkém východě. Ať tak či onak, nějaká změna určitě přijde,“ dodává Břetislav Tureček.

Odpoledne vypadala situace v ulicích Káhiry úplně jinak.

„Odpoledne jsem byl v místech, kde se střetávaly tisíce demonstrantů s tisíci policistů ať už uniformovaných a dobře vyzbrojených nebo těch v civilu. Za nimi potom v další linii šli jacísi civilisté, řekl bych opravdu pořízci, chlapi jak hora s tyčemi, kteří opravdu řezali lidi hlava nehlava,“ pokračoval Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Anna Janků v Káhiře mluví v pořadu Stalo se dnes o situaci ve večerních hodinách v Káhiře.mp3

Dodal, že se v Káhiře teď hodně mluví o tom, že to byli trestanci, které vláda propustila z věznic a povolala, aby se podíleli takovouto metodou na potlačení nepokojů.

„Lidé jednoznačně říkají: ‚Nechceme Mubaraka, bylo ho dost.‘ Samozřejmě se nabízí otázka, proč to neříkali dříve, proč ho a jeho Národní demokratickou stranu volilo 80 procent národa. Na to odpovídají: ‚Já jsem si to vždycky myslel, teď to konečně můžeme říci naplno,‘“ říká Břetislav Tureček.

Jak zvláštní zpravodaj v Káhiře potvrdil, neútočí jenom policie, také demonstranti, kteří házeli na policisty kameny, rozbíjeli výlohy a automobily. V Káhiře také zapálili sídlo vládní strany.

„Důležité je říci, že lidé mnohem lépe než policii snášejí armádu. Mají k ní mnohem lepší vztah než k policii, která pro ně byla vždy, i když o tom dodneška mlčeli, vzorem jakési tyranie, která v této zemi podle dnešních názorů protestujících byla,“ řekl přímo z místa dění Břetislav Tureček.

Stovky zraněných

Lékařské zdroje hlásí na 870 zraněných, v některých případech šlo o zasažení kulkou. Mrtvých má být nejméně pět.

„Viděl jsem několik hodně zakrvácených lidí. Je dost možné, že byli zasaženi kamenem ze svých vlastních řad Samozřejmě pokud považujeme za zraněné i lidi, kteří se hodně nadýchali slzného plynu, takových jsem také opravdu viděl hodně. Lidé omdlívali. Myslím, že je to velmi špatné zejména pro astmatiky,“ říká Břetislav Tureček.

Sám se podle svých slov podílel na oživování jedné dívky, když se spolu s ostatními musel ukrýt do jednoho domu.

„Když tam dívka přišla, omdlela na schodech. Takových příhod tady bylo opravdu hodně. Demonstranti byli mezi sebou velmi solidární, pomáhali si,“ dodává zvláštní zpravodaj.

Lidé podle jeho slov nezastírají ani to, že se inspirují tím, co se stalo v Tunisku. Například si všichni přinesli do ulic pepsicolu, protože si jí vymývali oči po zásahu slzným plynem, což odkoukali právě od Tunisanů.

USA vyzývají vládu k povolení protestů

Spojené státy považovaly Egypt dlouhá léta za svého spojence, teď chtějí, aby režim povolil mírové protesty. Americká ministryně Hillary Clintonová vyzvala egyptský režim, aby více naslouchal svým lidem.

„Naléháme na egyptskou vládu, aby dovolila mírové protesty a aby zvrátila nařízení, které omezuje fungování telefonního spojení a internetu. Současné protesty zdůrazňují, že Egypťané jsou nespokojení. A egyptská vláda musí rozumět, že násilí nepomůže odstranit křivdy,“ řekla Hillary Clintonová.

ČSA zrušily let do Káhiry

V souvislosti se situací v Egyptě dnes neodletí letadlo Českých aerolinií. Společnost let ve 21 hodin 40 minut z Prahy do Káhiry odložila na sobotní ráno. ČSA ale cestujícím zajistí ubytování v hotelu a občerstvení.

Jak dodává mluvčí ČSA Hana Hejsková, spoj by měl do egyptské metropole odletět v osm hodin ráno. Další rušení letů zatím České aerolinie neplánují.

„Věříme, že k tomu nebudeme muset přistoupit, ale samozřejmě v tuto chvíli nelze s jistotou předvídat, jak se bude situace vyvíjet. Situaci samozřejmě budeme sledovat a v případě potřeby budeme reagovat flexibilně.

Hanka Shánělová, Břetislav Tureček, Jan Richter, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme