Podle České pošty se DPH začne platit pravděpodobně od října. Schválená novela také prodlužuje možnost širších odpočtů na DPH pro Českou televizi a Český rozhlas.
Ještě v úterý Andrej Babiš (ANO) tvrdil, že na schůzi v Bruselu by ho mohl zastoupit polský premiér, protože jeho priorita je schválení balíčku v Senátu. Schůzi ale nakonec po dvou hodinách opustil.
Kdyby Senát hlasoval pouze podle svého uvážení a chtěl zamítnout celý daňový balíček, hrozí, že by prošla verze schválená sněmovnou, popisuje Vystrčil. Tu však považuje za nejhorší variantu.
Samosprávy by tak mohly navíc získat 500 až 700 milionů korun ročně, což by jim podle Schillerové více než kompenzovalo odhadovaný úbytek příjmů v souvislosti s paušální daní.
„Ministerstvo financí v obtížných časech, kdy je loď na rozbouřeném moři, neudělalo nic jiného, než že vypnulo kompas,“ řekl Plusu bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.
Zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu bylo doplněno o opoziční návrh Pirátů týkající se slevy na poplatníka.„ Ta kombinace je naprosto smrtící,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).
Obě opatření společně by podle ministryně znamenala pro veřejné rozpočty výpadek ve výši 130 miliard korun, z toho 31 miliard pro obce a 12 miliard pro kraje. Opozice volá po opačném postupu.
Oba návrhy počítají se zrušením superhrubé mzdy, liší se ale ve výši sazeb. Podle koaliční smlouvy mají předkládat zákony o změnách daní a zákony s velkým dopadem do veřejných rozpočtů pouze společně.
Žebříček sestavuje ministerstvo na základě výše plateb, které obdrží v průběhu roku na účet daně z příjmů právnických osob. Jsou v něm uvedeny pouze ty firmy, které ke zveřejnění daly souhlas.
S novým rokem má vejít v platnost daňová reforma, která zruší superhrubou mzdu a sníží základ pro výběr daně z příjmu. Na konci léta ale stále není na stole ani návrh rozpočtu.
O výši daně pro vysokopříjmové skupiny či zrušení takzvané solidární daně budou lídři ANO a ČSSD ještě jednat. Podle Schillerové se do debaty zapojí i premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že chce zrušit superhrubou mzdu. Takový krok ale připraví státní kasu až o 90 miliard korun ročně. Ekonom Michal Mejstřík o tématu hovořil v Interview Plus.
Koronavirová krize přiměla vládu zastavit ekonomiku a to vyvolalo všeobecný pocit, že vláda rovněž musí nahradit všechny škody, dokonce má jakousi morální povinnost uspokojit všechny požadavky.
Putin také ve svém projevu pochválil úspěšné zvládání epidemie nemoci covid-19 v Rusku a slíbil regionům další kompenzace výdajů na boj s nemocí ve výši 100 miliard rublů.
Podnikatelova externí účetní omylem zadala chybné variabilní číslo při platbě daně z přidané hodnoty. Částka přesahující 500 000 korun pak byla připsaná na daňový účet jiné společnosti.
V příštím roce by se mohla změnit daň z nemovitostí, obce tak budou moci zvedat více místní koeficient v lokalitách, kde jsou například továrny nebo jiné průmyslové celky.
V tisku se v pondělí dočtete, že zaměstnanci loni odvedli na daních z příjmu o 20 miliard korun víc než firmy. Píše to Deník N. Způsob vzniku stavebního zákona se zase nelíbí úředníkům ministerstva.
Ačkoli zatím ministerstvo financí jednat nezačalo, podle mluvčího stále počítá s tím, že do konce roku bude jasno. „Ministryně nás v této záležitosti nekontaktovala,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory.
Napíšeme nový zákon o daních z příjmů tak, aby ho politici znovu nekomplikovali. To tvrdil v lednu 2017 tehdejší ministr financí a nynější premiér Andrej Babiš (ANO).
Finanční správa zavedla v roce 2014 přílohu k daňovému přiznání bez analýzy využitelnosti dat, uvedl v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad. Při kontrolách podle něj správa dělala chyby.
Finanční úřady vybraly loni na dani z přidané hodnoty (DPH) 413,3 miliardy korun, tedy meziročně o 8,3 procenta více. Vyplývá to z dat zveřejněných finanční správou.
V prosinci uběhly dva roky od platnosti zákona o prokazování původu majetku, který prosadil coby ministr financí nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Daň se podařilo doměřit zatím v jediném případě.
Blíží se poslední termín pro ty, kdo ještě nepodali přiznání k dani z příjmů za loňský rok. Čas jim vyprší 2. července. Prodloužit lhůtu si mohly také ti, kteří využívají služeb daňového poradce.