‚Rozhoduje se bez řádných podkladů.‘ Zástupci ekologických organizací odejdou z Uhelné komise

Zástupci ekologů odejdou z Uhelné komise. V tiskové zprávě to v pátek uvedly ekologické organizace Greenpeace, Hnutí Duha a Zelený kruh. Členy komise za ně jsou Jan Rovenský z Greenpeace a Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Rovenský s Koželouhem v pátek jako jediní členové komise hlasovali proti stanovení termínu ukončení využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Požadují dřívější útlum.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doporučeným termínem pro ukončení využívání uhlí v Česku je rok 2038 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Rozhodnutí Uhelné komise, které jsem samozřejmě nepodpořil, je mimo realitu. Ekonomický výhled uhlí ukazuje konec někdy kolem roku 2030. I společnost ČEPS pro Uhelnou komisi v oficiálních podkladech spočítala, že uhlí můžeme opustit do roku 2033,“ popsal Koželouh.

Konec uhlí v Česku. Komise doporučila zastavit spalování v roce 2038, označila to za kompromis

Číst článek

V tiskové zprávě doplnil, že on ani asociace ekologických organizací Zelený kruh, která ho do Uhelné komise vyslala, už nevidí důvod pro účast na jednáních komise.

„Dnešek ukázal, že se rozhoduje bez řádných podkladů. Komise je expertní poradní orgán a její doporučení musí být založeny na faktech. (Páteční) rozhodnutí není v souladu s cílem chránit klima ani s ekonomickými studiemi,“ dodal Koželouh.

„Uhelná komise mohla sehrát fundamentální roli v naplánování spravedlivé transformace uhelných regionů i smysluplného útlumu spalování a těžby uhlí, ale na tuto funkci dnes zjevně rezignovala a svou příležitost promarnila. Pro nás práce nekončí, i nadále budeme prosazovat konec doby uhelné i po odstoupení z Uhelné komise,“ uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Doporučený termín pro ukončení využívání uhlí v Česku po pátečním jednání komise oznámil jeden z jejích předsedů komise, vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Rok 2038 označil za kompromis.

Z 19 členů komise podle něj hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. Konečné slovo bude mít vláda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme